Dziś jest: 24 maja 2018

Elżbieta Fornalczyk

Elżbieta Fornalczyk
Województwo śląskie, Okręg wyborczy nr 31
nr 1 na liście

Elżbieta Fornalczyk - 51 lat, od 31 lat mieszka w Tychach.

Od wrzesnia 2000 r. pracuje w Hipermarkecie Tesco w Tychach. 13 czerwca 2007 r. wraz z grupą pracowników założyła związek zawodowy WZZ "Sierpień 80" i od tej pory walczy o prawa pracownicze w Tesco i innych sieciach handlowych.

W lutym 2008 r. stanęła na czele strajku w hipermarkecie Tesco w Tychach - był to pierwszy i jedyny strajk w sieciach handlowych w Polsce. Za jej upór i walkę o godność pracowników  została wybrana bohaterem miesiąca, a następnie bohaterem roku 2008 na Śląsku (tytuł przyznany przez gazete  Gazetę Wyborczą).

Tytuły z Gazety Wyborczej mówią wszystko: Sama rzuciła rękawicę wielkiemu Tesco i wygrała! Elżbieta Fornalczyk z Tychów zorganizowała pierwszy w Polsce strajk w hipermarkecie. Upomniała się o podwyżki dla pracowników. Nazwano ją Wałęsą w spódnicy. Uznaliśmy, że zasługuje na tytuł bohatera roku katowickiej "Gazety".

W marcu 2009 r. zajeła 10 miejsce w plebiscycie 50 Najbardziej wpływowych kobiet Ślaska: Elżbieta  Fornalczyk jest przewodniczącą Komisji Zakładowej Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" i organizatorką pierwszego w kraju strajku w tyskim hipermarkecie. Producent filmowy, człowiek górnośląskich mediów Michał Smolorz zapowiadając jej wejście na scenę zaznaczył: "Potrafi porwać tłum do walki o słuszną sprawę". Następnie ze sceny DMiT, Smolorz dodał:  Tytuł kobiety wpływowej został Pani przyznany za odwagę i determinację w walce o godne warunki pracy nie tylko dla kobiet.

Brała udział w I Kongresie Kobiet, na którym to zapadła uchwała o szersze wejscie kobiet do polityki, czyli parytety. Była uczestniczką Europejskiego Kongresu Kobiet Lewicy który odbył się 26 - 27 sierpnia 2011 r. w Warszawie, gdzie mówiła o godności człowieka. O tą godność walczy od ponad czterech lat w sieciach handlowych, głośno mówi o tym, o czym inni milczą: o łamaniu praw pracowniczych, niskich zarobkach, poniżaniu i wyzyskiwaniu pracowników w obliczu prawa. Walczy na miarę swoich możliwości, wyznając zasadę: Jeśli sami nie pokażemy, że mamy swoją godność, że nie pozwolimy tej godności sobie wyrwać, to nikt tego za nas nie zrobi.

Chęć pomagania innym jest dla niej czymś ważnym i potrzebnym, nie czeka na pochwały, wystarczy jej uśmiech drugiej osoby, a już ma siłę do dalszego działania i pracy. Chce, aby wreszcie ktoś usłyszał to co mówi i pochylił się nad ciężką pracą pracowników handlu.  I realizować się będzie tak długo, jak długo będzie trzeba i na ile starczy jej sił.

 

 

TVP Katowice - Forum Regionu

Wybory 2011 - Elżbieta Fornalczyk gościem TVS

 

Wybory