Świdnica - nie damy szpitala

20.10.2011

W chwili obecnej zbierane są podpisy w mieście przeciwko komercjalizacji i w efekcie prywatyzacji jedynej w mieście takiej placówki zdrowotnej. W niespełna dwa tygodnie działacze Komitetu zebrali już 2 tysiące podpisów.

Spotkanie z mieszkańcami

14 kwietnia po raz kolejny związkowcy OZZPiP oraz WZZ "Sierpień 80" spotkali się z mieszkańcami powiatu świdnickiego. Rozmowy dotyczyły przyszłości szpitala, negatywnych skutków zmiany własnościowej i dalszych planów Społecznego Komitetu Obrony Szpitala.

- Wyraziłyśmy swój protest przeciwko powołaniu Zespołu ds. przekształcenia szpitala - mówiła Elżbieta Pieprz, szefowa świdnickich struktur Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. - Ponieważ pomimo naszych protestów zespół działa, zadecydowałyśmy o powołaniu Społecznego Komitetu Obrony Szpitala i już rozpoczęłyśmy zbieranie podpisów pod protestem przeciwko przekształceniu szpitala - poinformowała związkowczyni.

Kolejny raz do Świdnicy przyjechał także szef "Sierpnia 80", Bogusław Ziętek. - Jest rzeczą niedopuszczalną, aby starostwo kosztem szpitala łatało swój dług, do którego się przyznaje: 57 milionów złotych - stwierdził. - Powiat nie może kosztem pacjentów naprawiać swoich błędów z przeszłości - powiedział Ziętek.

Głos zabrali również mieszkańcy miasta. Zapowiedzieli, że pomogą zbierać podpisy i przyłączą się do protestów przeciwko komercjalizacji "Latawca". - Nie możemy wybierać gorszego zła niż teraz mamy - mówiła pani Róża, pacjentka szpitala. Przeciwko komercjalizacji opowiedzieli się również radni Adam Markiewicz i Barbara Burak.

- Rozpoczynamy mocne protesty - zapowiedziały na koniec pielęgniarki.

Kolejni przeciw

Przeciwko gmeraniu przy świdnickim Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym "Latawiec" są już związkowcy (OZZPiP, WZZ "Sierpień 80"), grupy zawodowe (pielęgniarek i położnych, lekarzy), partie polityczne (SLD, PiS, Polska Partia Pracy - Sierpień 80), pacjenci oraz pokaźna rzesza świdniczan.

Dotychczas rozmowy o przyszłości "Latawca" toczyły się w samej Świdnicy. Teraz dyskusja przeniosła się do Żarowa ? gminy należącej do powiatu świdnickiego Żarowa. Działa tam wchodząca w skład "Latawca" placówka reumatologiczno-rehabilitacyjna im. dr Zbigniewa Walla. Oczywiste jest to, że placówka ta również ulegnie przekształceniu, jeśli władzom powiatu uda się zrealizować niecne zamiary. Stąd członkowie Społecznego Komitetu Obrony Szpitala liczą, że przy zbieraniu podpisów pod protestem przeciwko temu pomogą im mieszkańcy Żarowa i włączą się w protesty.

- Mieszkańcy naszej gminy mają prawo poznać zamiary powiatu wobec szpitala - tłumaczy burmistrz Leszek Michalak

Ale muszą też wiedzieć, że prywatyzacja nie oznacza polepszenia dostępności i jakości usług medycznych. Szpitale przekształcone kierują się tylko i wyłącznie zyskiem i jego maksymalizacją. Przykładem tego są sprywatyzowane szpitale nieopodal Świdnicy, gdzie cięższe i kosztowniejsze przypadki nie są obsługiwane, a pacjenci stamtąd odsyłani do? świdnickiego "Latawca". Szpital to nie zakład renowacji pomników, a placówka ratująca zdrowie i życie ludzi!

Wybory