Demonstracja przeciwko komercjalizacji pogotowia

20.10.2011

Demonstracja miała związek z tym, że od 1 lipca br. w połowie województwa opolskiego, tj. w powiatach: brzeskim, oleskim, krapkowicki, kluczborskim i kędzierzyńsko-kozielskim zadania z zakresu Państwowego Ratownictwa Medycznego wykonywać będzie prywatna duńska firma Falck. Zdaniem demonstrantów, zagraża to bezpieczeństwu zdrowia i życia wielu ludzi. Argumentowano, że firma skupi się na zyskach i opłacalności, a nie na podstawowym zadaniu wynikającym z kontraktacji.

Protestowano więc przeciwko "chorej polityce zdrowotnej rządu, dyletanctwu wojewody opolskiego i dzikim decyzjom NFZ".

Platforma Obywatelska stawia zyski swoich kolesi przed bezpieczeństwem obywateli. Nie godzimy się na to, żeby zadania państwowego ratownictwa medycznego w połowie województwa były oddawane firmie powiązanej z PO - duńskiej firmie Falck. Nie godzimy się, by karetki pogotowia były prywatne. To tak, jakby prywatyzować policję i wojsko - mówił przed urzędem lider zgromadzenia, Patryk Kosela. Stwarzacie większe zagrożenie dla zdrowia i życia Polaków, niż bakteria E.coli. Jesteście niebezpieczni! - krzyczał.

Skandowano: "Liberałowie, źle macie w głowie!", "Platforma oszustów!", "Chcemy żyć, nie umierać!". Wybuchło kilka petard.

Domagano się realnego dofinansowania publicznego sektora ochrony zdrowia, poprzez zwiększenie nakładów PKB. Życzę premierowi kamicy nerkowej, by postał miesiącami w kolejce do lekarza - mówił Mirosław Szczygieł z WZZ "Sierpień 80".

Posłanka PO, Małgorzata Kidawa-Błońska w rozmowie z PAP przyznała, że jeden z menedżerów firmy Falck - Lech Barycki jest członkiem jej ugrupowania. Należy do struktur partii na warszawskiej Ochocie. Nie wiem jak wyglądają przetargi w Opolu. Jeżeli ktoś ma wątpliwości, że przetarg został zrobiony niewłaściwie, to powinien zgłosić to do odpowiednich służb. Zakładam, że przetargi były uczciwe, bo takie powinny być - podkreśliła Kidawa-Błońska. Nie może być tak, że członkowie PO nie mogą nigdzie pracować i niczego robić. Sprowadzilibyśmy w ten sposób wszystko do absurdu - dodała.

Działacze Polskiej Partii Pracy - Sierpień 80 i związkowcy "Sierpnia 80" zapowiedzieli radykalizację protestów w Opolu przeciwko komercjalizacji ratownictwa medycznego.

Wybory