Dziś jest: 24 marca 2018

EMERYTURY

13.02.2012

Haruj do śmierci

„Gazeta Wyborcza” znowu wzięła się za obronę jedynie słusznych reform rządu Tuska. Już sam tytuł artykułu, opublikowanego 9 lutego br., mówi za siebie: „Praca do 67 lat - prawdy, półprawdy i populizmy” (autorzy Leszek Kostrzewski, Piotr Miączyński).

Przypomnijmy, że rząd ma wkrótce przedstawić projekt ustawy podnoszącej wiek emerytalny do 67. roku życia. W marcu będą o nim dyskutować posłowie, a sprzeciwiają się temu projektowi tak związki zawodowe, jak i część partii politycznych.

Prześledźmy jednak tok myślenia propagandzistów Tuska:

 

Dlaczego nie da się utrzymać obecnego systemu emerytalnego?
Argumenty dziennikarzy: „Problem w tym, że coraz mniej jest pracujących w stosunku liczby do emerytów. Wydłużenie wieku emerytalnego powoduje, że lepsze będą proporcje między liczbą płacących składki i pobierających świadczenie.”

Odpowiedź: Gdyby OFE, popierane przez „GW”, nie pasożytowały na składkach emerytalnych, od razu poprawiła by się sytuacja finansowa tak ZUS-u, jak i finansów publicznych (to OFE odpowiadają za skok polskiego długu publicznego).

Jeżeli wspierana przez GW polityka gospodarcza w Polsce zmusiła prawie 2 miliony Polaków do emigracji, to przecież nie płacą u nas składek – pogarszając wspomniane proporcje „między liczbą płacących składki i pobierających świadczenie”. Jeżeli mamy jeden z najwyższych w Europie wskaźników osób na „śmieciowych umowach” (efekt liberalizacji rynku pracy wspieranego przez „GW”), to od nich również nie są odprowadzane składki.

Wniosek: uzdrowić system emerytalny może tworzenie pełnoetatowych miejsc pracy oraz likwidacja OFE. A dodajmy jeszcze, że wzrost wydajności pracy – coroczny – pozwala na obalenie prostackiego równania ilości osób płacących składki i pobierających świadczenia.

 

Czy w sprawie wydłużania wieku emerytalnego powinno być referendum?
Dziennikarze „GW” ironizują, że „referendum w sprawie dłuższej pracy przypominać będzie raczej sondaż: czy jesteś za tym, aby być młodym, pięknym i bogatym, czy starym, brzydkim i biednym. Wiadomo, że każdy wybierze to pierwsze”, a „Uczciwe referendum musiałoby bowiem zawierać też pytanie: czy zgadzasz się płacić dwukrotnie zwiększoną składkę emerytalną?”

Gdyby wspomniani dziennikarze nie mieli ideologicznych klapek na oczach i obowiązku wspierania wszystkiego, co wymyśli Tusk, może zrezygnowaliby z tej ironii i przemyśleli argumenty drugiej strony.

A referendum jest demokratycznym prawem obywateli, choć technokratom rządzącym w Europie coraz mniej odpowiada sama demokracja (bardziej liczą się opinie agencji ratingowych, czy „rynków”, niż głos obywateli).

 

Gdy podwyższymy wiek emerytalny, Polacy będą bardzo krótko pobierać emeryturę. Po co więc całe życie płacili składki?
Średnia długość życia mężczyzny w Polsce - 72 lata, kobiety - 80 lat. I tutaj dziennikarze odpowiadają: „Jednak to średnia dla noworodków, a nie każdy noworodek dożywa emerytury”.

Koszmarny argument, ale może coś w tym jest, bo po reformie służby zdrowia na pewno nie każdy nie tylko noworodek dożyje do emerytury.

 

Jeśli starsi będą dłużej pracować, to młodzi nie znajdą pracy.
Dziennikarze: „Gospodarką nie rządzi prosta reguła: starszy odchodzi na emeryturę, w jego miejsce wskakuje młody bez doświadczenia. To są całkowicie inne miejsca pracy.” A jakie inne? Ochroniarze w marketach mają i 20, i 50 lat. Tak samo kasjerki. W przemyśle młody pracownik też musi zdobyć doświadczenie, a starszy, który swoje już w życiu  odpracował, powinien mieć prawo w końcu odpocząć. Na pewno jednak nie można przeciwstawiać starszych pracowników młodszym, tylko tworzyć i wspierać tworzenie miejsc pracy.
I wisienka na tym torciku tuskowej propagandy: „W Polsce w latach 90. ludzie masowo odchodzili na wczesne emerytury i renty, a bezrobocie  wśród młodych zamiast maleć, wzrastało.” Tyle, że dziennikarze zapomnieli dodać, że ten skok bezrobocia związany był z masową likwidacją miejsc pracy w Polsce w efekcie planu Balcerowicza. A dzięki ówczesnym wcześniejszym emeryturom i rentom ten skok bezrobocia nie był jeszcze wyższy.

Skoro nasze argumenty przeciwko podwyższaniu wieku emerytalnego opierają się na półprawdach i są czystym populizmem, to jak ocenić tekst w „Gazecie Wyborczej”, zarabiającej krocie na reklamach OFE (ba!, niektóre towarzystwa emerytalne inwestowały w Agorę). Propaganda?

Pocieszające jest to, że obok wspomnianego tekstu znalazła się sonda, w której na 1362 głosujących internautów, aż 66 proc. z nich opowiedziało się przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego. Jednak ta propaganda słabo działa...

Konrad Markowski

Wybory