Krótka pamięć korporacji

13.02.2012

Krótka pamięć korporacji

Protesty przeciwko ACTA przypomniały kolejny raz chciwość wielkich korporacji, chcących zapanować nad wszelkimi sferami życia pod hasłem ochrony własności intelektualnej. W swej historii jednak niespecjalnie przejmowały się tą własnością intelekturalną.

 

30 lat temu historyk gospodarki, Eric Schiff, opublikował książkę "Industrializacja bez patentów", w której opisał narodziny niektórych z największych europejskich korporacji. Ich kolebką były Szwajcaria i Holandia w czasach, gdy żaden z tych krajów nie uznawał patentów (1850-1907 w Szwajcarii; 1869-1912 w Holandii). Brak ochrony “własności intelektualnej” nie zahamował rozwoju gospodarczego tych krajów, ich innowacyjności, a ponadto umożliwił powstanie wspomnianych korporacji.
W szwajcarskiej Bazylei małe przedsiębiorstwo  w 1859 r. zaczęło wykorzystywać technologię barwienia anilinowego, nie przejmując się, że została ona opatentowana dwa lata wcześniej w Wielkiej Brytanii. W ten sposób narodził się koncern Ciba, potem – połaczony z inną szwajcarską firmę, przekształcony w Novartis, która w końcu dać początek korporacji Syngenta. Szefowie korporacji mieli jednak krótką pamięć: lobbowali m.in. za europejską  konwencją pozwalającą firmom na opatentowanie genów, jak też walczyli z rządem RPA, chcącym kupować tanie leki generyczne dla pacjentów zarażonych HIV. Cóż, widocznie zapomnieli o tym, jak ich firma oparła swą potęgę na kradzieży własności intelektualnej.

Warto też podkreślić, na co wskazywał George Monbiot na łamach “Guardiana”, że w okresie gdy nie obowiązywału patenty, w Szwajcarii wynaleziono m.in. czekoladę mleczną, zupę w proszku, kostkę rosołową, czy płatki zbożowe (Henri Nestle). Paradoksem jest to, że w końcówce XX wieku Międzynarodowa Izba Handlowa lobbowała w Światowej Organizacji Handlu na rzecz prawa korporacji do roślin, zwierząt i genów, pod pretekstem, że "ochrona własności intelektualnej" jest "niezbędna dla gospodarczego rozwoju". Szefem Izby był wtedy Helmut Maucher, prezes Nestle, czyli firmy, która powstała i podbiła świat bez jakiejkolwiek ochrony własności intelektualnej.

Z kolei w latach 70. dwie firmy, Jurgens i Van den Bergh, zdobyły opatentowany, francuski przepis na wytwarzanie margaryny. Potem firmy te połączyły się z brytyjskim przedsiębiorstwem, by stworzyć Unilever. A właśnie ten koncern jest jednym z  wpływowych członków Europabio, grupy lobbingowej, która naciska na jeszcze silniejszą ochronę patentową produktów korporacji.

W latach 90. XIX wieku, Gerard Philips, nie przejmując się sprawą własności intelektualnej, zaczął produkcję żarówek, stworzonych przez Tomasza Edisona za Oceanem. Tymczasem 100 lat później, we wniosku do Komisji Europejskiej, koncern  Philips twierdził, że ochrona własności intelektualnej "jest jednym z podstawowych narzędzi biznesowych".
Jak więc widać, do innowacji wcale nie potrzebna jest ochrona własności intelektualnej, a wielkie koncerny, gardłujące za nią, zazwyczaj same u swych początków zupełnie się nią nie przejmowały.

Konrad Markowski

 

Wybory