GRECJA - Kto niszczy kraj?

14.02.2012

Grecja: Kto niszczy kraj?

„W demokracji nie ma miejsca na przemoc i zniszczenia” - tak skomentował antyrządowe protesty w Atenach grecki premier. To wyjątkowy przykład arogancji, bo przecież to sam grecki rząd niszczy swój kraj i jego mieszkańców.

Kilkadziesiąt osób zostało rannych w wyniku zamieszek w Atenach w nocy z niedzieli na poniedziałek, które wybuchły po 100-tysięcznej demonstracji pod greckim parlamentem. Spłonęło m.in. 10 banków. Do protestów doszło też w wielu innych miejscach – w Salonikach i na wyspie Korfu demonstranci spalili biura posłów, którzy głosowali za kolejnym planem cięć. Premier Papademos potępił te wydarzenia, oceniając, że „w demokracji nie ma miejsca na przemoc i zniszczenia”.

Te słowa to szczyt arogancji i bezczelności, bo przemoc i zniszczenia są przede wszystkim dziełem greckiego rządu, realizującego narzuconą przez Trojką – Unię Europejską, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny, antyspołeczną politykę masowych cięć. Parlament grecki przegłosował właśnie kolejny projekt reform wymaganych przez Trojkę, by odblokować kolejne miliardy „pomocy” dla Grecji – a tak naprawdę dla zachodnich banków. Na liście reform: obniżka płacy minimalnej o 22 proc., cięcia emerytur, masowe zwolnienia w budżetówce, deregulacja rynku pracy. Właściwie to plan reform taki sam jak poprzednie – który uderza ponownie w tych samych ludzi, a ma zapewnić zyski tym samym instytucjom. Tym razem jednak przestraszyli się nawet politycy – których przeraża myśl o zbliżających się wyborach parlamentarnych w Grecji: w ciągu kilku godzin podało się do dymisji sześciu ministrów, a z kolacji rządowej wyszła skrajnie prawicowa partia Laos (warto podkreślić, że drastyczny program antyspołecznych reform wdrażała dotychczas w Grecji egzotyczna koalicja składająca się z prawicy – Nowa Demokracja, socjaldemokratów – PASOK i właśnie skrajnej prawicy - Laos. Jak widać obecność skrajnie prawicowej, autorytarnej i rasistowskiej partii w rządzie Grecji nie przeszkadzała Brukseli, o ile realizowała ona jej gospodarcze wytyczne).

Podczas debaty w parlamencie 74 deputowanych sprzeciwiło się rządowym planom oszczędnościowym. Ci, którzy byli członkami rządzących partii, zostali natychmiast z nich wykluczeni.

Policja na masową skalę użyła gazu łzawiącego przeciwko demonstrantom, którzy protestowali przed gmachem parlamentu. Ranny został m.in. Manolis Glezos, legenda greckiego ruchu oporu z czasów II wojny światowej, który w 1941 r. ściągnął hitlerowską flagę z Akropolu.

Ruch społecznego oporu przeciwko narzuconym reformom nie słabnie. Tym bardziej, że gołym okiem widać absurdalność tych reform – według greckich polityków w efekcie reform dług publiczny zostanie sprowadzony do poziomu 120 proc. PKB w 2020 r., czyli do poziomu z roku... 2009 r., gdy zaczęto wprowadzać te wszystkie reformy! Reformy nie polepszyły więc sytuacji kraju, przyniosły recesję gospodarki, a przede wszystkim spowodowały prawdziwą katastrofę społeczną. Na masową skalę pojawiło się niedożywienie dzieci w szkołach, w szpitalach nie ma nawet podstawowych leków, czy bandaży, bezrobocie osiągnęło 20 proc., a wśród młodzieży nawet 50 proc., poobcinano tak płace, jak i emerytury. I po co to wszystko? Żeby zaspokoić apetyty zachodnich finansistów.

Grecki rząd straszy, że bez reform Grecja zbankrutuje. Ale ten kraj już zbankrutował społecznie – tak biorąc pod uwagę wspomniane koszty społeczne, jak i kompletny brak demokracji przy podejmowaniu decyzji o reformach, wbrew 90 proc. społeczeństwa.

Nie dziwi więc, że według najnowszych sondaży, aż 48 proc. Greków opowiada się za... bankructwem kraju. I wbrew pozorom to ma sens. W momencie bankructwa rząd przestanie w końcu przelewać kasę na konta zachodnich banków, dając oddech gospodarce – i ludziom. Podobnie postąpiła 10 lat temu Argentyna, gdy przestała spłacać wierzycieli, a dzięki temu jej wzrost gospodarczy wkrótce sięgał 6-7 proc. rocznie. Coraz większego znaczenia nabiera też w Grecji kampania na rzecz audytu długu, czyli zbadania, kto odpowiada za ten dług, komu był on na rękę i w jaki sposób można go anulować.

Tymczasem związek zawodowy greckich policjantów wydał list gończy za Trojką (UE, MFW, EBC), która narzuca kolejne antyspołeczne reformy ich krajowi. Obiecana nagroda: 1 euro, bo – jak piszą policjanci - „więcej nie są warci”.

Dariusz Zalega

Wybory