Nie dam rady pracować tak długo

07.03.2012

za wyborcza.pl:

Agnieszka Kublik: Z badań wynika, że zaledwie jedna trzecia Polaków jest zadowolona z pracy. Ponieważ tak mało Polaków lubi swoją pracę, to aż 80 proc. kobiet i 70 proc. mężczyzn nie godzi się na podwyższenie wieku emerytalnego.

Elżbieta Fornalczyk, szefowa związku zawodowego Sierpień 80 w Tesco Polska: Jestem kasjerką w hipermarkecie, lubię swoją pracę, ale nie jestem z niej zadowolona, bo mało zarabiam, a praca jest ciężka, np. przerzucanie setek kilogramów towarów. Dlatego ja nie chcę dłużej pracować.

Rząd wylicza, że jeżeli nie wydłużymy wieku emerytalnego, to przeciętna emerytura kobiet w 2040 r. będzie wynosiła 2062 zł, a jeżeli kobiety będą pracowały dłużej, średnia emerytura wzrośnie o 65 proc.

E.F.: Nie jestem ekonomistką, myślę jak zwykła kasjerka i nie wierzę, że jeżeli będziemy dłużej pracować, emerytury będą wyższe!

Panie pośle, pan nie wierzy w wasz rząd.

Adam Szejnfeld, PO: To nie jest kwestia wiary w rząd. Gdyby dziś rządził inny gabinet, miałaby pani ten sam pogląd. Rozumiem, skąd się to bierze. Przyszłość postrzega się przez teraźniejszość. Przecież wiek emerytalny będziemy wydłużać stopniowo. Nikt w Europie nie robił tego tak długo. Ci, którzy dziś krytycznie mówią o wydłużeniu wieku emerytalnego, nie będą wcale tak długo pracować.

Wiek emerytalny wydłużyli wszyscy w Europie. Tylko dwa państwa w Europie nie zrównały wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn: Polska i Łotwa. I w Europie są tylko cztery państwa, które nie wydłużyły wieku emerytalnego: Polska, Rumunia, Bułgaria i Słowenia. Pytam się: czy skoro wszyscy to robią, to czy wszyscy mają rację, czy my?

Dla pani ta reforma oznacza, że musiałaby pani pracować do 63. roku życia. Jednak dźwiganie ciężarów odpada.

E.F.: Ale w hipermarketach nie mamy możliwości wykonywania innej pracy. U nas nie pracują 60-letnie kobiety! Czekamy do sześćdziesiątki i idziemy na emeryturę, bo mamy ponaciągane stawy, chore kręgosłupy, chore kości. I rząd chce nam zafundować jeszcze siedem lat takiej pracy?! Nie damy rady!

A.S.: Za 30 lat będziemy pracować inaczej. Razem z wydłużaniem wieku emerytalnego będą musiały być wprowadzone inne programy, które wspomogą reformę. W 2020 r. będzie brakowało 1,8 mln rąk do pracy. Taki mamy spadek przyrostu ludzi w wieku produkcyjnym. Do 2040 r. to się pogłębi do 3,6 mln. I to jest ta perspektywa, o której trzeba myśleć. Rozumiem pani obawy, solidaryzuję się z panią. Dlatego przewidujemy programy równoległe, np. aktywizacja zawodowa 55+, 60+, programy tworzenia nowych miejsc pracy, świadczenia zdrowotne dla osób podeszłych. One muszą obowiązywać od 2014 r.

Kobiety mają niższe emerytury, ponieważ zarabiają o prawie 18 proc. mniej niż mężczyźni. I to niezależnie od posady, sektora i wykształcenia. Kodeks pracy tego zabrania. Dlaczego rząd tego nie monitoruje? Na przykład w Szwecji firmy tłumaczą się z tego rządowi co roku. "Gazeta Wyborcza" prowadzi akcję "Energia kobiet" właśnie m.in. w sprawie takiej samej płacy za taką sama pracę.

A.S.: To skandaliczne, że kobiety zarabiają mniej na tych samych stanowiskach, ale nie to jest najważniejszą przyczyną niskich świadczeń emerytalnych kobiet, ale wczesne przechodzenie na emeryturę. Polka przechodzi na emeryturę w wieku 52 lat, a dożywa 82 lat. Czyli mniej więcej 50 lat nie pracuje - odliczam ok. 20 lat dzieciństwa i nauki - a 30 lat pracuje. Nie ma takiej możliwości, by przez 30 lat, płacąc małe składki, starczyło na 50 lat życia.


Obejrzyj cały wywiad z Elżbietą Fornalczyk i Adamem Szejnfeld: Rozmowa Agnieszki Kublik

 

Wybory