Górnicze wdowy walczą o sprawiedliwość

20.03.2012

 

Górnicze wdowy walczą o sprawiedliwość

            Kobiety ze Stowarzyszenia Wdów Górniczych nie ustają w swej 12-letniej walce o przywrócenie im prawa do rent rodzinnych po ich mężach, którzy zginęli podczas pracy w kopalniach. Od dłuższego czasu ich starania wspiera Wolny Związek Zawodowy „Sierpień 80”. Teraz włączyli się w to także posłowie.

            Już w grudniu podczas uroczystości pod kopalnią „Wujek” w Katowicach reprezentanki Stowarzyszenia usłyszały deklarację od Janusza Palikota, że wesprze je w walce i będzie forsował sprawę na arenie parlamentarnej. Ale górnicze wdowy niejedną obietnicę już słyszały. Tym razem było jednak inaczej. Znany polityk słowa dotrzymał.

            Najpierw, w styczniu wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z Ustawą Zasadniczą zapisów odbierających górniczym wdowom świadczeń rentowych złożyła Komisja Krajowa WZZ „Sierpień 80”. - Nie godzimy się na to, by prawo działało wstecz. Do końca 1998 r. każdy przyjmujący się do pracy w kopalni górnik miał gwarancję, że w razie śmiertelnego wypadku jego rodzina otrzyma zapisane prawem świadczenia rentowe. Jednak roztoczona pod koniec lat 90-tych kampania nienawiści do wszystkiego, co związane z górnictwem spowodowała odebranie tych praw – mówi Bogusław Ziętek, przewodniczący związku. - Dokonano zamachu na prawa nabyte. Nijak się to ma do sprawiedliwości społecznej i zasad państwa prawa – dodaje.

            Od 1 stycznia 1999 r. prawo do rent po zmarłych na kopalniach mężach nie przysługuje. - Te 20 lat temu, kiedy planowaliśmy przyszłość uzgadniałyśmy z naszymi mężami, że my- pracujemy w domu przy rodzinie, a oni idą do pracy na dół. Jednym z argumentów było obowiązujące wówczas prawo, że w razie śmierci męża w pracy nie pozostaniemy bez środków do życia – opowiada szefowa Stowarzyszenia Wdów Górniczych, Ewa Nowak. Jej zdaniem państwo oszukało górnicze środowisko.

            W lutym podobny wniosek do Trybunału złożył właśnie Klub Poselski Ruchu Palikota. Posłowie Palikota, a w ślad za nimi ci z Sojuszu Lewicy Demokratycznej złożyli także w Sejmie projekt nowelizacji ustawy przywracający prawo do rent rodzinnych dla wdów i sierot po zmarłych pod ziemią górnikach, którzy przyjęli się do pracy przed 1 stycznia 1999 r. - Chcemy tylko przywrócenia naszego zapisu i respektowania zasad prawa. Nie domagamy się niczego innego, żadnych przywilejów – deklaruje Ewa Nowak.

            Złożeniu skargi do Trybunału Konstytucyjnego przez klub Palikota towarzyszyła konferencja prasowa w Sejmie, zorganizowana wspólnie przez posłów, Stowarzyszenie Wdów Górniczych, WZZ „Sierpień 80” i Polską Partię Pracy-Sierpień 80. Dało to możliwość zapoznania opinii publicznej z niesprawiedliwością problemu.

            Dziwi nagłe zainteresowanie SLD problemem, który tej partii zgłaszany był nie od dziś. Posłowie tej upadającej już partii obudzili się dopiero w momencie, gdy tematem na poważnie zajął się Ruch Palikota. Wcześniej, przez 12 lat żadna siła parlamentarna nie przejmowała się losem żon i dzieci po tragicznie zmarłych górnikach. Na organizowane przez marszałka województwa śląskiego spotkania w tej ważnej na Śląsku sprawie nie przychodzili parlamentarzyści. Sprawą nie interesowali się także śląscy posłowie SLD, którzy teraz nagle dostali takiego przyśpieszenia. Olewali to też ci, którzy niejedną gadką o śląskości wybory wygrali. Co dziwne, bo Śląska bez kopalń i górnictwa wyobrazić sobie nie można.

            Obecnie górnicze wdowy otrzymują świadczenia na specjalnych prawach tylko w przypadku, gdy do śmierci ich męża doszło, kiedy one miały ukończony 45. rok życia. Z takimi zasadami nie godzi się Stowarzyszenie Wdów Górniczych. - Co najmniej dziwne jest to, że uzależnia się prawo od naszego wieku, a nie patrzy, że nasi mężowie wypracowali sobie renty i emerytury. Przecież pracowali przez szereg lat i co miesiąc odprowadzano im składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Politycy zabrali nam prawo, a państwo składki – mówią górnicze wdowy.

            W Stowarzyszeniu głośno jest o przypadku, gdy górnik miał przepracowane 25 lat na dole i musiał odpracować jeszcze 3 miesiące chorobowego. W tym czasie zdarzył się nieszczęśliwy wypadek. Jego żona została bez żadnych świadczeń po nim, bo miała 43, a nie 45 lat.

            - Mój mąż miał przepracowane 30 lat – 23 na kopalni i 7 w hucie. I nigdy nie mam szans na żadne świadczenie po nim. Ani mając 45 lat, ani 60, ani 67. Nic, zero! - irytuje się prezeska Nowak. Co ciekawe, wdowy po żołnierzach nie borykają się z żadnymi obostrzeniami.

            Wdowy po górnikach czekają teraz na nadanie sejmowego biegu projektowi noweli ustawy. - Dziękujemy panu Januszowi Palikotowi, że nas wysłuchał i jako jedyny ważny i znany polityk wywiązał się ze swojego przyrzeczenia. Mamy nadzieję, że tym razem uda się w Sejmie skutecznie doprowadzić sprawę do końca – mówi Ewa Nowak ze Stowarzyszenia.

Wybory