Pielęgniarki w Tychach szykują bunt. Nie chcą pracować na kontraktach

20.03.2012

 

Pierwsze pielęgniarki z tyskiego Szpitala Wojewódzkiego dostały już wypowiedzenia umów o pracę. Dyrektorka zaproponowała im pracę na kontrakcie w spółce, która za kilka tygodni przejmie szpital. Ale siostry się buntują. - Nie bedziemy pracować za głodowe stawki.
 
Na razie wypowiedzenia dostały pielęgniarki zatrudnione na czas określony. Tylko do jutra mogą się zgłaszać do pracy w spółce Megrez, która za kilka tygodni przejmie szpital. Ale Megrez proponuje tylko pracę na kontrakcie. Pielęgniarki same będą musiały opłacać sobie składki zdrowotne i emerytalne. Za okres chorobowego i urlopu nie dostaną wypłaty.
 
- To jest praca na akord. Tam gdzie są kontrakty, pielęgniarki pracują po 48 godzin bez przerwy. Pacjenci nie są bezpieczni - oburza się Iwona Borchulska, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Borchulska uczestniczy w negocjacjach w szpitalu i przypomina, że prawo zabrania zmuszania do pracy na kontrakcie, a w tym wypadku tak się właśnie dzieje. Wśród zwalnianych są pielęgniarki samotnie wychowujące dzieci - praca na kontrakcie oznacza dla nich, że albo nie będą miały z kim zostawić chorego dziecka, albo nie będą miały z czego żyć.
 
- Niektóre dziewczyny były już na rozmowach z dyrektorką. Zaproponowano im 14 zł za godzinę. Przy 160 godzinach miesięcznie oznacza to zarobek na poziomie 2,2 tys. zł. Jeśli z tego opłacić składki i podatek, na życie bardzo niewiele zostanie. Nie możemy się na to zgodzić, dlatego nie będziemy podpisywać tych kontraktów - mówi Lucyna Graf, wiceprzewodnicząca OZZPiP w Tychach.
 
Szpital w Tychach zatrudnia obecnie 460 pielęgniarek. Ma potężny dług. Właśnie dlatego marszałek Adam Matusiewicz chce go zamienić w spółkę. Żeby spółka nie zbankrutowała, trzeba obciąć wydatki na pensje, które teraz sięgają 90 proc. przychodów z leczenia.
 
źródło: katowice.gazeta.pl
 

Wybory