Ludzie maja serdecznie dość!

26.03.2012

 

Ludzie mają serdecznie dość!

Rozmowa z Elżbietą Fornalczyk 

Jak wygląda obecnie praca w sklepach wielkopowierzchniowych? Co jest największym problemem, a może problemów nie ma już żadnych?

Bardzo bym życzyła wszystkim pracownikom, by problemów nie było. Niestety, są. Mało tego, jest ich coraz więcej. Nie jest przesadą powiedzenie, że jest bardzo źle, a nawet coraz gorzej. Kiedy co jakiś czas jestem pytana o warunki pracy w sieciach handlowych, to odpowiadam, że jeszcze tak źle nigdy nie było. Mija kilka miesięcy, sytuacja się pogarsza, a ja znów stwierdzam, że sytuacja ulega pogorszeniu.

I znowu mówisz, że "jeszcze tak źle nigdy nie było"?

Dokładnie tak... I praca w markecie jest chyba szeroko zakreślonym badaniem ludzkiej wytrzymałości. Za byle co są upomnienia, nagany i zwolnienia. Dyscyplinarki lecą jedna za drugą. Pracuje się w ciągłym strachu i niepewnością nawet nie jutra, ale jeszcze dzisiaj. Człowiek przychodząc do pracy nie wie czy zostanie z niej zwolniony pod jakimś kiepskim pretekstem. Wypowiedzenia z pracy wydawane są cyklicznie.

Powody są różne, jak choćby zbyt wolne tempa skanowania. Tempa te – przypominam – są nigdzie prawnie nie ujęte. To jakiś niemądry pomysł zarządów sieci handlowych, który nie ma potwierdzenia w Kodeksie Pracy, ani w wewnętrznych regulaminach pracy. Szkodą nie tylko pracownikom, ale i klientom. Ekspresowe kasowanie produktów na kasach powoduje dla nich to, że zakupy poszczególnych klientów mieszją się ze sobą i wybuchają awantury.

Ludzie zwalniani są z byle powodu. Często zmusza się ich do odejścia pod fałszywymi oskarżeniami. Tak działa się w większości sieci. Oprócz tego masa dodatkowych, nigdzie nie uregulowanych obowiązków, wykonywanie pracy na różnych stanowiskach, bo ludzi jest coraz mniej i brakuje ich wszędzie.

Przejdźmy do tematu płac. Z danych firmy analitycznej Sedlak & Sedlak, wynika, że pracownicy dużych sklepów sieciowych znaleźli się na liście najgorzej opłacanych zawodów w Polsce.

Oczywiście, że tak. Ale i pokazuje to też, że to, o czym my jako związkowcy mówimy od kilku lat, teraz zaczynają dostrzegać i inni. Szkoda, że ta smutna prawda nie dociera do pracodawców.

W Tesco, gdzie pracuję płace są tylko nieznacznie większe od poziomu płacy minimalnej. Za to  zmienia się pracownikom umowy pełnoetatowe na umowy w niepełnym wymiarze czasu pracy – "oszczędzając" w ten sposób. Tesco co prawda nie zatrudnia na umowach śmieciowych, ale dopuszcza do pracy firmy zewnętrzne bazujące tylko na "śmieciówkach". Gdzie indziej jest jeszcze gorzej, bo macierzystych pracowników zatrudnia się na pozakodeksowych warunkach.

Już za kilka dni, bo 19 marca, jako wszystkie 5 związków działających w Tesco mamy spotkanie w krakowskim Inspektoracie Pracy w związku z naszymi zastrzeżeniami do regulaminu pracy. Uważamy, że jest on niekorzystny dla pracowników. Jako organizacje związkowe jak tylko możemy staramy się pomagać pracownikom.

Jeździsz dużo po Polsce, rozmawiasz z różnymi grupami pracowników z różnych zawodów i gałęzi gospodarki. Powiedz proszę jakie są nastroje społeczne?

Fatalne! Ludzie mają serdecznie dość. Nie spotkałam ani jednej osoby, a jeżdżę po kraju rzeczywiście dużo, by powiedziała: "Ela, jest dobrze". Nie wiem skąd te opinie o dobrobycie i "zielonej wyspie". Ludzie są biedni, przestraszeni sytuacją. Poza kolorowymi obrazkami pokazywanymi codziennie w telewizji, w kraju toczy się ciężkie, szare życie. Tych problemów politycy nie rozwiązują.

Głośny był Twój sprzeciw podczas debaty z premierem Tuskiem wobec podniesienia wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67. roku życia. Czy argumenty reprezentanki pracowników dotarły do rozumu rządzących?

Wątpię czy dotarły. Należy pamiętać, że po tamtej stronie jest kierowanie się nie rozumem, a interesem pewnych bardzo wpływowych grup nacisku. My jako ruch pracowniczy jesteśmy przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego o 7 lat dla kobiet i o 2 dla mężczyzn.

Ludzkie pojęcie przechodzi wyobrażenie, że 66-letni pracownik ciągać będzie za sobą paleciaki, a 66-letnia pracownica przerzucać będzie dziennie kilka ton towaru przez kasy w wyśrubowanym tempie skanowania. Trzeba wiedzieć, że w markecie nie ma możliwości zlecenia pracy alternatywnej. To miejsca ciężkiej fizycznej pracy. Wydłużenie jej o kilka lat będzie dramatyczne w skutkach. Politycy tego nie rozumieją i są głusi na głos zwykłych ludzi.

Uczestniczysz w wielu inicjatywach kobiecych. Opowiedz o tym.

Zacznę od ostatniego wydarzenia – Wielkiej Manify Warszawskiej. Jako jeden z nielicznych związków zawodowych odważyliśmy się rozwinąć nasze sztandary. Mówię o pewnej odwadze, ponieważ tegoroczna Manifa uderzała w pępowinę łączącą państwo i Kościół katolicki. Dla wielu środowisk temat ten był odstraszający. Niektórzy szli z nami, ale bez symboli swoich organizacji. Inni, w tym wielu celebrytów w ogóle nie przyszło. Świadczy to o ich bojaźni przed wszechmocą Kościoła. Kościoła, który przestał bronić praw pracowników i generalnie ludzi biednych oraz wyzyskiwanych, a broni jedynie swoich przywilejów oraz interesów najbogatszych.

Bierzemy także udział na zaproszenie wicemarszałkini Sejmu, Wandy Nowickiej w cyklicznych spotkaniach pt. "Sejm  otwarty dla kobiet". Były już dwa tego typu spotkania, w tym to słynne o emeryturach z udziałem premiera. Planowane są kolejne. Uważam to za bardzo dobrą i potrzebna inicjatywę wicemarszałkini Nowickiej.

Działam także w Polskiej Partii Pracy-Sierpień 80, gdzie jestem wiceprzewodniczącą. Jest to ugrupowanie prospołeczne. Od lat postulujemy podniesienie płacy minimalnej do europejskiego poziomu 68 proc. wysokości średniego wynagrodzenia. Prowadzimy też w różnych miejscach w Polsce szerokie akcje na rzecz obrony publicznej służby zdrowia. Publiczne wcale nie znaczy gorsze, a wręcz przeciwnie! Polska służba zdrowia jest po prostu niedoinwestowana. I trzeba to zmienić. Forsujemy też plany taniego budownictwa mieszkaniowego, gdzie metr kwadratowy nowego mieszkania nie będzie przekraczał 2 tys. zł. Możliwa jest tu także partycypacja budżetu państwa, któremu taka inwestycja się zwróci w podatku VAT. Mieszkania te trzeba będzie wyposażyć w sprzęt i meble. Działamy wreszcie jako PPP na rzecz poprawy warunków pracy pracowników, w tym tych, zatrudnionych tak jak ja, w handlu. To my - PPP, jako pierwsi nagłośniliśmy problem "umów śmieciowych i konieczność walki z tą patologią, dotykającą ogromnej rzeszy ludzi, zwłaszcza młodych. Dziś, po nas, już wszyscy politycy o tym mówią. Niestety tylko mówią. Mamy naparawdę ciekawe i przemyślane kwestie programowe.

Współtworzę Stowarzyszenie "Sieciowcy". Jest to Stowarzyszenie działające na rzecz pracowników i byłych pracowników wielkich sieci handlowych. Pomagamy tym ludziom.Bez względu na to czy należą do związków zawodowych, czy też nie. Czy są obecnymi pracownikami, czy już byłymi pracownikami sieci, które łamały ich prawa. Każdy może do nas przyjść i uzyskać pomoc. A są to sprawy dramatyczne. Mobbing, zastraszanie, szntaż, poniżanie ludzi. Powszechną praktyką jest szukanie na ludzi, których sieci chcą się pozbyć "haka". Są stale inwigilowani, oskarżani o kradzierze i inne przestępstwa a wszystko po to, aby pod groźbą szantażu pozbywać się ludzi niewygodnych, niepokornych. W wielu takich przypadkach skutecznie interweniowaliśmy. Mamy jednak świadomość, że wobec skali tych zjawisk, to ciągle za mało. Dlatego organizujemy się w stowarzyszenie, aby to co robiłyśmy do tej pory robić skuteczniej i na większą skalę. Chcemy także, aby ludzie, którym pomogliśmy, angażowali się dalej i wykorzystując swoje własne doświadczenia, pomagali kolejnym. Chcemy wzmocnić nacisk na drenujące ludzi sieci handlowe poprzez organizowanie i aktywizację osób, które kiedyś pracowały w sklepach wielkopowierzchniowych. Ludzie, którzy sami doświadczają pomocy i wsparcia innych, chętnie angażują się w pomoc kolejnym osobom. Odbudowujemy w ten sposób więzi międzyludzkie, które tak skutecznie niszczy kapitalizm, a bez których wyzysk jest wszechobecny. Działamy w myśl idei "jeden dla drugiego", a w sieciach handlowych, to coś złego. Tam chcieliby, abyśmy "działali jeden przeciwko drugiemu", nastawiając przeciwko sobie ludzi, których w ten sposób łatwiej wykorzystywać a niewygodnych niszczyć. Nie dotyczy to zresztą tylko sieci handlowych lecz całego naszego życia organizowanego przez neoliberalny porządek. Dlatego tak ważna jest dla mnie działalność w ruchu związkowym, Polskiej partii Pracy i różnych organizacjach oraz stowarzyszeniach, które sie temu przeciwstawiają.

Wybory