Dziś jest: 24 marca 2018

1 Maja

01.05.2012

KOMUNIKAT PRASOWY

Tegoroczne obchody Święta Pracy odbędą się bez udziału Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" i Polskiej Partii Pracy-Sierpień 80. - W tym roku naprawdę nie ma czego świętować. Bo co, podwyższenie wieku emerytalnego? My protesty organizujemy niemal codziennie, dlatego nie musimy specjalnie pokazywać się w tym jednym dniu i opowiadać po którejś ze stron skłóconej lewicy - mówią przedstawiciele tych organizacji.

Zdaniem WZZ "Sierpień 80" i PPP-Sierpień 80, po raz kolejny 1 Maja polska lewica idzie podzielona, kompromitując się tym samym. - To istotny powód, że dystansujemy się od tego i zostajemy w domach. Tak, jak lewica idzie skłócona, tak nie potrafi też wspólnie działać w sprawie najważniejszych problemów społecznych - mówi Patryk Kosela, rzecznik prasowy Polskiej Partii Pracy. Jak tłumaczy, te najważniejsze tematy to m.in. likwidacja "umów śmieciowych", zablokowanie podwyższenia wieku
emerytalnego do 67. roku życia, obrona publicznej bezpłatnej służby zdrowia.

- Lewica parlamentarna daje sobie narzucić prawicową narrację. Ci politycy ochoczo wypowiadają się po raz tysięczny w temacie Smoleńska czy przyjmują argumentację rządu o konieczności podniesienia wieku emerytalnego. Nie tędy droga! - dodaje Elżbieta Fornalczyk, wiceprzewodnicząca "Sierpnia 80".

Organizacje podkreślają, że podzielona lewica i kłótnie o lewicowość nie poprawią losu pracownikom na przykład chorzowskiej Huty Batory czy pracownikom sieci handlowej. - Ludzie chcą pracy i chleba, a nie igrzysk. Igrzyska, także te po lewej stronie sceny politycznej szkodzą pracownikom. Sytuacja społeczna jest dramatyczna. Płaca minimalna jest głodowa, bezrobocie rośnie, a także szaleją podwyżki, lecz nie płac a cen - komentuje Patryk Kosela.

Polska Partia Pracy-Sierpień 80 oraz Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" zadeklarowały także, że nie zaprzestaną walki o najistotniejsze sprawy, jak polityka społeczna traktowana jako rozwój, tanie budownictwo mieszkaniowe i kodeksowe miejsca pracy dla ludzi młodych.

W ubiegłym roku związek i partia obchody Międzynarodowego Dnia Pracy zorganizowały w Katowicach pod pomnikiem przy kopalni "Wujek".

 
PATRYK KOSELA
Rzecznik prasowy
Komisji Krajowej
WZZ "Sierpień 80"

Wybory