Platforma Obywatelska daje i zabiera ... zasiłki dzieciom

03.06.2012

Jedynie 140 tysięcy dzieci zyska w tym roku prawo do zasiłku rodzinnego, dzięki podwyższeniu progu dochodowego uprawniającego do świadczeń. Natomiast od 2004 r. prawo to odebrano blisko 3 milionom najmłodszych. - Przez większość czasu w ciągu 8 ostatnich lat rządziła Platforma Obywatelska. Odbierała ona zasiłki milionom dzieci, a teraz daje je ledwie tysiącom. To chora filozofia pasująca typowo do liberałów - mówi Bogusław Ziętek, przewodniczący Polskiej Partii Pracy-Sierpień 80.

W listopadzie br. o 35 zł wzrośnie próg uprawniający do zasiłków rodzinnych. Z tej symbolicznej podwyżki nie skorzysta wiele osób. Polska w dalszym ciągu będzie miała jedne z najniższych zasiłków w Europie.

- Prawo do zasiłków zyska 140 tys. dzieci. Co jednak z tymi 3 mln, którym je odbierano przez ostatnie lata? - pyta Bogusław Ziętek. - Takie rzucanie ochłapów dla garstki jest typowe dla ludzi tego rządu. Wystarczy sobie przypomnieć, jak jedna z wcześniejszych partii Donalda Tuska - Kongres Liberalno-Demokratyczny szedł do wyborów z hasłem, że stworzy milion nowych miejsc pracy. Tylko, że złośliwi słusznie dopisywali, że najpierw zlikwiduje 2 miliony - przypomina szef PPP-Sierpień 80.

Polska Partia Pracy krytykuje rządowe zmiany w zasiłkach rodzinnych nazywając je kosmetycznymi i niewystarczającymi. Ugrupowanie powołuje się na dane GUS i badanie "Diagnoza Społeczna 2011", które stwierdzają, że w Polsce z powodu skrajnego ubóstwa cierpi około 2 milionów osób, których dochody nie pozwalają na zaspokojenie podstawowych potrzeb. A kolejne 5 milionów zmaga się z trudnymi warunkami życiowymi. Alarmujący jest także rankingu UNICEF-u dotyczącego różnic w poziomie życia dzieci. Polska zajęła w nim 21. miejsce (na 24 państwa OECD). Wynika z niego, że dzieci to grupa najbardziej zagrożona ubóstwem -€“ aż 22 proc. z nich stoi przed groźbą życia w nędzy.

- Rząd PO zamiast tworzyć rzeczywistą politykę prorodzinną i tworzyć warunki sprzyjające powstawaniu nowych pokoleń, pogodził się z faktem, że dziś w Polsce ludzi nie stać na posiadanie dzieci. I w zamian podwyższa wiek emerytalny. To chory sposób myślenia - dokłada Ziętek.

Politykę społeczną rządu krytykują także niezależni eksperci, jak dr Marek Rymsza z Instytutu Spraw Publicznych, który mówi dla PAP: - Kwoty [zasiłków], które dostają rodziny nie wystarczają na wiele.

Jak wynika z wyliczeń "Dziennika - Gazety Prawnej", z roku na rok rosną koszty utrzymania dzieci. Obecnie utrzymanie dziecka do 20 roku życia to koszt blisko 300 tys. zł. I to przy założeniu, że dziecko chodzi do szkoły publicznej, korzysta z komunikacji miejskiej, bierze korepetycje z jednego przedmiotu, chodzi na jedne zajęcia dodatkowe oraz je posiłki w domu.

Finanse są głównym powodem spadku urodzeń dzieci w Polsce. Rządzący od lat obiecują atrakcyjną politykę prorodzinną. Tej brak. Polska Partia Pracy-Sierpień 80 zauważa, że niesie to za sobą konsekwencje dla systemu emerytalnego. Dlatego - zdaniem ugrupowania - zamiast podwyższać wiek emerytalny, należy zainwestować w dobrą i spójną politykę wsparcia rodzin, by koszta nie powodowały spadku liczby urodzeń w obawie przed nieutrzymaniem dzieci i niezapewnieniem im odpowiedniej jakości życia.

 

Wybory