Zreorganizować Gowina - nie sądy!

25.06.2012

 

Polska Partia Pracy-Sierpień kolejną organizacją, która włącza się w protesty przeciwko autorskiemu pomysłowi ministra sprawiedliwości, Jarosława Gowina dot. reorganizacji sądów w mniejszych miastach powiatowych. - Wspomożemy PSL w akcjach zbierania podpisów przeciwko temu rozporządzeniu. Przyłączymy się także do plakatowania - zapowiada Magdalena Janiszewska z PPP-Sierpień 80.

Powstała już obywatelska inicjatywa ustawodawcza, której celem jest zbiórka pół miliona podpisów pod projektem zakładającym ustawowe uregulowanie ustroju wszystkich sądów. Kolejne formy przeciwdziałania ministerialnemu rozporządzeniu dotyczą plakatowania miejscowości, w których mają zostać zlikwidowane sądy rejonowe.

Autorem akcji jest Polskie Stronnictwo Ludowe, któremu nie podobają się zamiary koalicjanta. Polska Partia Pracy-Sierpień 80 wystosowała już list do władz krajowych PSL, zgłaszając swoją chęć udziału w działaniach ratującyh istnienie sądów rejonowych w mniejszych miejscowościach.

- Popieramy protesty społeczne przeciwko likwidacji sądów i tym samym sprzeciwiamy się utrudnieniu dostępu obywateli do wymiaru sprawiedliwości - mówi przedstawicielka Polskiej Partii Pracy, Magdalena Janiszewska. - W Konstytucji zapisane jest, że Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej. Jak zasady sprawiedliwości społecznej egzekwować, skoro likwiduje się sądy powszechne na tak duża skalę? - pyta.

Polska Partia Pracy-Sierpień 80 przypomina, że w ubiegłorocznej kampanii wyborczej Platformy Obywatelskiej, jak i w expose premiera Donalda Tuska nie było mowy o likwidacji sądów. Po raz kolejny liberałowie oszukali społeczestwo - uważa ugrupowanie - i podkreśla, że sądy to nie firmy, które mają przynosić dochody, a ich powinnością jest stanie na straży i zasądzanie sprawiedliwości.

Janiszewska dodaje, że wraz ze zniesieniem sądów rejonowych, znikną ich wydziały pracy. - Dzieje się to w tym samym czasie, w którym wzrasta fala łamania praw pracowniczych. Utrudni to znacząco dochodzenie swoich praw przez pracowników. I wydłuży okres oczekiwania na rozprawy - twierdzi.

Zreorganizować Gowina! - postuluje PPP. Formacja komentuje, że autorskie rozporządzenie ministra sprawiedliwości po raz kolejny dowodzi, że na czele resortu sprawiedliwości stanął człowiek, który kompletnie się do tego nie nadaje. - Jego pomysły, nawet jak na filozofa z wykształcenia są kuriozalne - ocenia M. Janiszewska.

Rozporządzenie Jarosława Gowina zakłada zniesienie 79 sądów rejonowych i przekształcenie ich w wydziały zamiejscowe większych jednostek. Reorganizacji ulec mają te sądy, które zatrudniają mniej, niż 13 sędziów. Zmiany miałyby wejść z początkiem 2013 r.

   

Wybory