Dziś debata nad ACTA w Europarlamencie. Wszystko dzięki protestom w Polsce

03.07.2012

 

- W dniu debaty nad ACTA w Parlamencie Europejskiej i dzień przed głosowaniem nad tą ustawą przez eurodeputowanych, nie można zapominać, że ACTA trafi do kosza dzięki ogromnej mobilizacji Polaków - podkreśla Polska Partia Pracy-Sierpień 80. I zauważa, że nie można zapominać o ofiarach tych protestów. Jednym z nich jest 18-letni Jakub Król, którego postawiono przed sądem za zorganizowanie jednego z takich protestów.

We wtorek 3 lipca w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata nad umową ACTA. Dzień później europosłowie będą decydować w głosowaniu o poparciu, bądź też odrzuceniu umowy.

- Dziś mało kto ma wątpliwości co do szkodliwości umowy ACTA. Potwierdziło to głosowanie w Komisji Handlu Zagranicznego Parlamentu Europejskiego. Potwierdzi to z całą pewnością jutrzejsze głosowanie eurodeputowanych - uważa Łukasz Ługowski, 25-letni przedstawiciel Polskiej Partii Pracy z Katowic.

Zdaniem PPP-Sierpień 80, ACTA nie tylko w imię zysków wielkich korporacji poważnie zagraża wolności słowa i wymianie informacji, ale także rozszerza przepisy dotyczące ochrony własności intelektualnej. Zagrażają to - w opinii partii - produkcji i dystrybucji tanich leków generycznych, zawierających tą samą substancje czynną, co leki produkowane przez wielkie korporacje, jednak wytwarzanych i sprzedawanych o wiele taniej przez innych wytwórców.

- Popieraliśmy akcje sprzeciwu wobec tej haniebnej umowie i włączaliśmy się w demonstracje przeciwko niej, ponieważ Polska Partia Pracy zawsze stoi po stronie zwykłych obywateli i ich niezbywalnych praw, a przeciwko interesowi nastawionych na zysk korporacji - mówi Patryk Kosela, rzecznik prasowy ugrupowania. - Dziś, gdy widać, że wielotysięczne demonstracje przeciwko ACTA z początku roku dają zwycięstwo młodym Polakom na skalę europejską, pamiętać należy o ofiarach tamtych protestów - przypomina.

Mowa m.in. o 18-letnim Jakubie Królu z Jastrzębia-Zdroju, któremu wytoczono proces karny za organizację manifestacji przeciwko ACTA 25 stycznia br. Termin drugiej rozprawy wyznaczono na 16 lipca. Pod jastrzębskim sądem będą wtedy również członkowie Polskiej Partii Pracy-Sierpień 80.

- Podpisałem upoważnienia dla ambasador, aby podpisała ACTA, ale czeka nas jeszcze długi proces ratyfikacji – tłumaczył 2 lutego Donald Tusk. - Nie ustąpimy w żadnym wypadku wobec szantażu – premier dodał, odnosząc się do ataków hakerów na rządowe strony internetowe

Za odrzuceniem ACTA opowiada się większość frakcji europarlamentarnych. Za poprawieniem i wdrożeniem tej umowy jest Europejska Partia Ludowa, w której skład wchodzi Platforma Obywatelska.

 

PATRYK KOSELA
Rzecznik prasowy
Polskiej Partii Pracy-Sierpień 80

Wybory