Tychy: Premier Tusk spłonął ze wstydu za niespełnione obietnice

03.07.2012

W Tychach zainaugurowano ogólnopolską kampanię Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" i Polskiej Partii Pracy pod hasłem: "STOP umowom śmieciowym!", mającą na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa i polityków na sytuacje osób zatrudnianych na umowach cywilnoprawnych. - Tychy stały się jednym z symboli walki przeciwko śmieciowemu zatrudnieniu. To  tu pielęgniarki pokazały, że nie godzą się na pozbawianie ich praw pracowniczych - mówiono przed Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym.

Jak tłumaczył Patryk Kosela, rzecznik związku i koordynator kampanii, w Polsce przybywa osób zatrudnianych na umowach śmieciowych. - Coraz bardziej powszechne stają się umowy poza kodeksowe, alarmuje już o tym Unia Europejska. Raport KE wskazuje, że właśnie w Polsce najwięcej osób pracuje na umowach poza kodeksowych - powiedział.

- Kontrakty to też umowy śmieciowe. Taka forma zatrudnienia może być korzystna dla prezesa banku, ale nie dla pielęgniarki - wskazywała z kolei wiceprzewodnicząca Polskiej Partii Pracy, Elżbieta Fornalczyk.

Akcja polegała na rozdawaniu ulotek pacjentom szpitala i przychodni. W jej treści przedstawiono konsekwencje zatrudnienia poza Kodeksem Pracy zarówno dla pracowników, finansów publicznych czy systemu emerytalnego. Zwracając uwagę na umowy kontraktowe, na które coraz częściej przerzuca się pielęgniarki, mówiono o tym, że na kontrakcie może pracować ona nawet 48 godzin non stop, co niesie zagrożenie dla zdrowia i życia jej samej, a także i pacjentów.

Uczestnicy tyskiej akcji mieli ze sobą transparenty, głoszące m.in. hasła: "Umowy śmieciowe = śmieciowe emerytury", "Jan Krzysztof Bielecki, kolega Donalda Tuska na kontrakcie za prezesowanie bankowi Pekao dostał tylko w 2008 r. aż 4,46 mln zł. Pielęgniarka na kontrakcie dostaje ok. 14 zł za godzinę. Panie Premierze, nie dla wszystkich kontrakt znaczy to samo, co dla Pana kumpli".

Zorganizowano także happening. Na makietach przedstawiono zalety umów o pracę i wady kontraktów. Tą drugą wyrzucono tam, gdzie jej miejsce - na śmietnik. Spalono również zdjęcie premiera Tuska, komentując, że szef rządu płonie ze wstydu, bo w ostatniej kampanii wyborczej złożył obietnice bez pokrycia zrobienia porządku ze śmieciowym zatrudnieniem.

- Premier Donald Tusk podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej powiedział, że zrobi porządek z umowami śmieciowymi. Powtórzył to minister Boni. Pytanie, co zrobiono w tym kierunku. Okazuje się, że nic - podkreślał rzecznik "Sierpnia 80".

Łukasz Ługowski, uczestnik akcji w Tychach opowiadał, że Platforma Obywatelska, prócz obietnic nie zrobiła niczego dla perspektyw dla ludzi takich jak on, młodych. - Zamiast tworzenia nowych miejsc pracy, likwiduje się je. Zamiast umów o pracę, rzuca nam się śmieciowy ochłap. Zamiast móc zakładać rodziny i się rozwijać, zamieramy w stagnacji i beznadziei.

Kolejna odsłona kampanii "STOP umowom śmieciowym" w Opolu.

Wybory