Szczecin: Umowy śmieciowe okradają budżet państwa

18.07.2012

 

- W formie happeningu pokazaliśmy pod Urzędem Skarbowym w Szczecinie w jaki sposób umowy śmieciowe okradają budżet państwa - powiedział Patryk Kosela, rzecznik prasowy WZZ "Sierpień 80" i koordynator ogólnopolskiej kampanii "STOP umowom śmieciowym!". Akcja została przeprowadzona w Szczecinie we wtorek 17 lipca  o godz. 13:00 pod I Urzędem Skarbowym przy ul. Drzymały 5.

- Umowy śmieciowe stosowane w zatrudnieniu osób są gorzej opodatkowane, przez co do budżetu państwa trafiają znacząco mniejsze wpływy. Pracodawcy, którzy nadużywają śmieciówek szkodzą finansom publicznym, a więc też i nam, jako społeczeństwu. Nazywając to wprost: okradają państwo - uważa Patryk Kosela, rzecznik związku "Sierpień 80".

W przypadku umowy o pracę z przykładową płacą brutto w wysokości 3500 zł, podatek dochodowy wynosi 243 zł. Z kolei umowa zlecenie na tą samą kwotę daje już tylko 39 zł podatku. Według wyliczeń, zatrudnianie Polaków na umowy śmieciowe kosztuje państwowy budżet aż 18 mld zł rocznie.

 

- W Polsce omija się i wręcz łamie prawo, kiedy pomimo ewidentnego stwierdzenia stosunku pracy, a więc pracy w określonych godzinach i pod nadzorem, wpycha się pracownika w umowę śmieciową, zamiast zapewnić mu umowę o pracę. Alarmuje już o tym nawet Komisja Europejska, która wskazuje, że na śmieciowych umowach pracuje w Polsce już 27 proc. zatrudnionych. Średnia unijna to 14 proc. - informuje rzecznik WZZ "Sierpień 80".

Jego zdaniem, miliardy złotych, które poprzez cywilnoprawne formy zatrudnienia omijają obecnie budżet państwa, mogłyby zostać przeznaczono np. na wzrost płac, politykę społeczną, modernizację kolei, budowę tanich mieszkań dla ludzi młodych czy na oświatę.

- Jeśli rząd Donalda Tuska pomimo obietnic wyborczych zrobienia porządku z umowami śmieciowymi, nic w tym temacie nie robi, to oznacza, że przykłada rękę do okradania finansów publicznych - oskarża Kosela. - Ściga się ludzi i robi z nich kryminalistów, gdy pomylą się w zeznaniu podatkowym i zapomną o kilku złotych, które zarobili. Tymczasem nie ściga się nieuczciwych pracodawców. I lekką ręką wyrzuca w błoto miliardy złotych.

Ogólnopolska kampania "STOP umowom śmieciowym!" trwa od 3 lipca. Jej organizatorami są Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" i Polska Partia Pracy. Z inicjatywą zorganizowania kampanii wyszli ludzie młodzi zrzeszeni w tych organizacjach.

Umowy śmieciowe, to cywilnoprawne formy zatrudnienia (umowa zlecenie, umowa o dzieło, kontrakt lub fikcyjne samozatrudnienie).

Wybory