Olsztyn: Donald Tusk chodzi na smyczy pracodawców, dlatego nic nie robi z umowami śmieciowymi

18.07.2012

 

- Donald Tusk chodzi na smyczy pracodawców prywatnych z "Lewiatana". To dlatego rząd nie wywiązuje się ze swojej obietnicy i nie robi porządku z umowami śmieciowymi - twierdzi Patryk Kosela, rzecznik związku zawodowego "Sierpień 80" i koordynator ogólnopolskiej kampanii "STOP umowom śmieciowym!". W czwartek odbędzie się ona w Olsztynie.

Organizatorzy kampanii "STOP umowom śmieciowym!", czyli Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" i Polska Partia Pracy będą protestować w czwartek / 19 lipca / o godz. 13:00 przed Warmińsko-Mazurskim Związkiem Pracodawców Prywatnych w Olsztynie przy ul. Artyleryjskiej 3K. Towarzyszyć temu będzie ciekawy, skandalizujący happening związany z tematem olsztyńskiej akcji.

- Premier obiecał we wrześniu 2011 r., w toku kampanii wyborczej, że zrobi porządek z umowami śmieciowymi. W obietnicę tą uwierzyło mnóstwo młodych ludzi. Teraz okazuje się, że to było kłamstwo ze strony Donalda Tuska i pokazuje on nam, ludziom młóodym środkowy palec - mówi Patryk Kosela, rzecznik WZZ "Sierpień 80".

Przed siedzibą organizacji pracodawców w Olsztynie organizatorzy kampanii będą protestować przeciwko polityce Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan", która domaga się rozszerzenia umów śmieciowych i zniesienia ograniczeń w pracy tymczasowej.

- My występujemy w obronie uczciwych pracodawców, czyli tych, którzy zatrudniają pracowników na umowach o pracę. W ten sposób zapewniają zatrudnianym przez siebie osobom prawa pracownicze i wykazują troskę o finanse publiczne i system emerytalny - informuje Patryk Kosela.

Zdaniem rzecznika "Sierpnia 80" ci, którzy zatrudniają na umowach śmieciowych nie mają prawa nazywać się pracodawcami, a zleceniodawcami. Jak dodaje, bo nie dają pracy, a śmieciowe umowy zlecenia czy o dzieło..

- Niech rzad ujawni ile i gdzie płaci podatki setka najbogatszych Polaków z rankingu tygodnika "Wprost" - żąda Kosela. - Warto też dodać, że prezesi banków, którzy zarabiają miliony złotych rocznie, nie płacą składek na ZUS. Rząd dał przywilej takim bogaczom jak oni, których zarobki roczne przekraczają 105 tys. 780 zł.

Ogólnopolska kampania "STOP umowom śmieciowym!" trwa od 3 lipca. Została już przeprowadzona w 8 miastach. Umowy śmieciowe to cywilnoprawne formy zatrudnienia (umowa zlecenie, umowa o dzieło, kontrakt, fikcyjne samozatrudnienie).

Wybory