Polscy górnicy do ambasadora RPA: Ukarać winnych masakry w kopalni Marikana

20.08.2012

Niezależnego śledztwa dotyczącego okoliczności dokonania masakry oraz natychmiastowego wycofania jednostek policji z terenów kopalni Marikana w Republice Południowej Afryki - żądają Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" i Polska Partia Pracy-Sierpień 80. Pismo o tej treści trafiło do ambasadora RPA w Warszawie.

PPP-Sierpień 80 i WZZ "Sierpień 80", który zrzesza również polskie środowiska górnicze, popierają górników walczących o poprawę warunków pracy i domagają się ukarania winnych masakry w kopalni Marikana - czytamy w liście podpisanym przez Przemysława Skupina, szefa Zespołu ds. górnictwa związku i Elżbietę Fornalczyk, wiceprzewodniczącą partii.

Organizacje wyraziły też swój stanowczy protest przeciwko siłowemu rozwiązaniu przeciwko górnikom strajkującym w kopalniach platyny należących do firmy Lonmin. Jest faktem haniebnym, iż policja RPA, kraju doświadczonego przez appartheidowski totalitaryzm otworzyła ogień do swoich obywateli, powodując śmierć co najmniej 34 górników - napisano.

Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" i Polska Partia Pracy-Sierpień 80 zapewniły też o swej "pełnej solidarności wobec zaszokowanych wydarzeniami rodzin uczestników, związkowców i całego społeczeństwo południowoafrykańskiego".


PATRYK KOSELA
Rzecznik prasowy
Komisji Krajowej
WZZ "Sierpień 80"

Wybory