Umowa śmieciowa to umowa ŚMIERCIOWA. Zapowiedź akcji w Białymstoku

06.09.2012

 

- Umowa śmieciowa to "umowa śmierciowa" w takich zawodach, jak pielęgniarka. Pielęgniarka na kontrakcie haruje jak najwięcej, by zarobić na opłacenie sobie składek emerytalnych i zdrowotnych. Jest przemęczona, co zagraża jej samej, ale i pacjentom - mówi Patryk Kosela, koordynator ogólnopolskiej kampanii "STOP umowom śmieciowym!". Akcja w jej ramach odbędzie się w Białymstoku w czwartek / 6 września / przed Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 26.

Kampanię "STOP umowom śmieciowym!" organizują młodzi ludzie zrzeszeni w Wolnym Związku Zawodowym "Sierpień 80" i Polskiej Partii Pracy. Trwa od 3 lipca br. Białystok będzie szesnastym miastem, w którym się ona odbędzie. Przeciwko umowom śmieciowym w zatrudnieniu młodzi protestowali już w każdym województwie.

- Pracując na podstawie umowy o dzieło pozbawieni jesteśmy prawa do bezpłatnej opieki lekarskiej, ponieważ z tej umowy nie odprowadza się składek. Rząd nie robi z tym niczego i pozwala na takie patologie. "Warszawka" nie rozumie problemów społeczeństwa. Politycy mają się dobrze - mówi Patryk Kosela. - Ale to my, młodzi cierpimy na brak perspektyw, dostępu do mieszkań, normalnej a więc kodeksowe pracy - wylicza.

Rzecznik zaznacza, że Polska przoduje w niechlubnych statystykach międzynarodowych instytucji. Komisja Europejska zaalarmowała, że procentowo umów śmieciowych w Polsce jest dwukrotnie więcej, niż wynosi średnia unijna. Eurostat podał z kolei, że 41 proc. młodych Polaków (w wieku 25-34 lat) z finansowej konieczności musi mieszkać wciąż z rodzicami. UNICEF w swym raporcie odnotował, że 1 mln polskich dzieci cierpi ubóstwo, a kolejne 1,3 mln nie ma dostępu do podstawowych dóbr gwarantujących normalny rozwój.

- Nas te statystyki przerażają. Platformy Obywatelskiej one w ogóle nie obchodzą. Dzieci Tuska nie chodzą głodne - komentuje rzecznik "Sierpnia 80". I dodaje: - Blogerka Kasia Tusk ma się świetnie. Michał Tusk ma dobrze płatną robotę na państwowym lotnisku i drugą u ludzi śwatka przestępczego z Amber Gold.

Organizatorzy kampanii podkreślają, że umowy śmieciowy pozbawia jakichkolwiek praw i perspektyw. - Niech nam jeszcze PO sprywatyzuje wszystkie szpitale i rozda najbiedniejszym trutkę na szczury. W razie choroby takową się zażyje i po sprawie. Nic już boleć nie będzie - mówią związkowcy.

Chciwość i obłuda rządzących napiętnowana jest na stronie internetowej >> www.terazkmy.pl tworzonej przez ludzi młodych dla ludzi młodych.

 

Wybory