Harmonogram 24-28 września

20.09.2012

W dniach 24-28 września Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" i Polska Partia Pracy będą protestowali w różnych miastach Polski przeciwko kolejnym zapowiedziom rządu dotyczącym zaciskania pasa przez społeczeństwo. Pretekstem do tego ma być nowa fala kryzysu. Protesty odbędą się w ramach kampanii "Nie będziemy płacić za wasz kryzys!", która stanowi rozszerzenie innej akcji obu organizacji - "STOP umowom śmieciowym!".

- Premier Donald Tusk i minister finansów Jacek Rostowski już zapowiedzieli, że idzie kolejna fala kryzysu, przez co cięte będą wydatki publiczne, a społeczeństwo będzie musiało jeszcze bardziej zacisnąć pasa. Jest to niemożliwe, bo pas mamy zaciśnięty już tak, że zaraz będą kości pękać - tłumaczy Patryk Kosela, rzecznik prasowy WZZ "Sierpień 80". - Gdy my mamy ten pas zaciskać, elity polityczne go sobie popuszczają. To niezwykle ohydne z ich strony! - dodaje.

Jak poinformowały kilka dni temu media, rząd rozdał blisko 20 mln zł na premie dla urzędników ministerstw. Z kolei w lipcu posłowie otrzymali 500-złotowe podwyżki. Teraz Sejm wyda 250 tys. zł na nowe telewizory do hotelu poselskiego. Aż 1,5 mln zł w tej kadencji parlamentu kosztowały zagraniczne podróże polskich posłów. Pieniądze te zostały wydane na tak egzotyczne wojaże, jak konferencja w Paryżu o możliwości zamieszkania na Marsie czy też na misję obserwacyjną startu statku kosmicznego ATV w Gujanie Francuskiej.

- Rację miał niegdyś Jerzy Urban mówiąc, że władza się wyżywi. Zapomniał jednak dodać, że społeczeństwo umrze z głodu. Gdy politycy rozbijają się po świecie i zajadają kawior czy sushi, my klepiemy biedę. Rośnie bezrobocie, skala umów śmieciowych jest przerażająca, realne wynagrodzenie leci na łeb na szyję, poziom płacy minimalnej to kpina, minimalne renty i emerytury to kwoty poniżej minimum socjalnego - wylicza Kosela.

Zdaniem związkowców "Sierpnia 80", to nie społeczeństwo spowodowało ten kryzys, a politycy i ich neoliberalna polityka. Dlatego podkreślają, że społeczeństwo nie może płacić za błędy politycznych destruktorów i bankierów. - Nie potrzebujemy takich polityków, którzy szkodzą państwu i jego obywatelom. Ich czas się skończył! - mówią.

I podają kolejne statystyki. Z tych Eurostatu wynika, że młodemu Polakowi dużo trudniej, niż innemu przeciętnemu mieszkańcowi Starego Kontynentu zdobyć się na wyprowadzkę z rodzinnego domu. Aż 2,5 mln Polek i Polaków w wieku 25-34 lata, czyli 41 proc. obywateli należących do tej grupy wiekowej, nadal mieszka z rodzicami (przy średniej europejskiej wynoszącej 28 proc.). Wcale nie lepiej Polska wypada w raporcie UNICEF o ubóstwie dzieci. W Polsce prawie 1, 3 mln dzieci jest pozbawionych dostępu do podstawowych dóbr niezbędnych do ich rozwoju (ok 21%), zaś ponad 1 mln żyje w ubóstwie (14,5%).

- Gdyby Platforma Obywatelska rzeczywiście troszczyła się o finanse publiczne, to zlikwidowałaby patologię zatrudniania na umowach śmieciowych. Rocznie tylko z tego powodu budżet państwa traci bagatela 18 mld zł! Zamiast sięgnąć po te pieniądze, Amber-premier Donald Tusk sięgać chce po emerytury górnicze - zaznacza rzecznik związku.

Protesty Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" i Polskiej Partii Pracy odbędą się przeważnie pod biurami poselskimi rządzącej partii. Inaczej będzie w Gdańsku, gdzie działacze pojawią się przed siedzibą prezydenta miasta, Pawła Adamowicza. Ma to związek z odmową rozmowy i ucieczką Adamowicza przed młodymi ludźmi protestującymi 31 sierpnia przed Stocznią Gdańską przeciwko umowom śmieciowym.

Akcje odbędą się:

- w poniedziałek 24 września w Kielcach przed Biurem Regionu Świętokrzyskiego Platformy Obywatelskiej, Al. IX Wieków Kielc 6/31, godz. 12:00,

- we wtorek 25 września w Lublinie przed Biurem Regionalnym Platformy Obywatelskiej, ul. Królewska 2, godz. 12:00,

- w środę 26 września w Gdańsku przed siedzibą prezydenta miasta, ul. Nowe Ogrody 8/12, godz. 12:00,

- w czwartek 27 września w Bydgoszczy, przed biurem poselskim Radosława Sikorskiego, ul. Marszałka Focha 12/6, godz. 12:00,

- i w piątek 28 września w Katowicach, przed Biurem Regionu Śląskiego Platformy Obywatelskiej, ul. 3 Maja 17/2, godz. 15:00.

 

PATRYK KOSELA
Rzecznik prasowy
 

Wybory