Oświadczenie WZZ Sierpień 80

14.12.2012

OŚWIADCZENIE

WZZ „Sierpień 80” ws. wprowadzenia elastycznego czasu pracy i wydłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy

 

Z oburzeniem przyjmujemy skandaliczne zapowiedzi ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniak-Kamysza zmian do Kodeksu Pracy.

Po raz kolejny rząd chce walczyć z kryzysem kosztem pracowników, rozdając kolejne przywileje pracodawcom. Propozycje zmian polegające na wprowadzeniu elastycznego czasu pracy i wydłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy, to wyraz niekompetencji i ignorancji ministra.

Z kryzysem rząd powinien walczyć chroniąc i tworząc miejsca pracy, a nie poprzez kolejne pogarszanie sytuacji pracownika i oddawanie jego wszystkich praw pracodawcy, który będzie mógł maksymalizować zysk kosztem pracowników. Wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy z czterech do dwunastu miesięcy oraz wprowadzenie ruchomego czasu pracy, pozbawia pracowników jakichkolwiek praw i gwarancji oddając ich całkowicie na pastwę interesów i potrzeb pracodawców. Nie jest niwelowaniem skutków kryzysu lecz tak naprawdę „gaszeniem pożaru za pomocą benzyny”.

Te skandaliczne zapowiedzi ministra pracy mają miejsce wtedy kiedy upadają kolejne zakłady a pracodawcy zapowiadają i realizują masowe zwolnienia. Tak jest na przykład w przypadku Fiata na Ślaska. Tam gdzie pracę traci 1500 osób rząd i minister Kosiniak-Kamysz nie mają żadnego pomysłu, oprócz standardowych obietnic. Jakiegoś mikroskopijnego wsparcia dla fabryki Opla lub marnowania milionów złotych na nikomu niepotrzebne przeszkolenia. Minister Kosiniak-Kamysz kompromituje się natomiast powielaniem zgranych, podsuwanych mu przez lobby pracodawców pomysłów, które nie pomogą zwalnianym, a znacząco pogorszą sytuację, tych którzy jeszcze pracę mają, będąc powodem kolejnych zwolnień.

Działania ministra W. Kosiniaka-Kamysza żywo przypominają te autorstwa marszałka województwa śląskiego, Adama Matusiewicza w temacie bałaganu, chaosu i paraliżu na kolei. Ucierpieli na tym podróżni i pracownicy i widać to było natychmiast. Natomiast efekty majstrowania ministra pracy zobaczymy dopiero za jakiś czas. Będą opłakane.

Wzywamy rząd do realnych rozmów na temat rozwiązania kluczowych problemów polskiej gospodarki i polskiego społeczeństwa: bezrobocia, ratowania miejsc pracy, poziomu wynagrodzeń, likwidacji patologii umów śmieciowych, programów osłonowych ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji, a nie pozorowania działań i kompromitujących zagrywek PR-owskich, które są uciekaniem przed rzeczywistością.

 

Bogusław Ziętek
Przewodniczący
WZZ "Sierpień 80"

Wybory