PPP na DZIEŃ HUTNIKA: By nie likwidowano nam hutnictwa i miejsc pracy

04.05.2013

4 maja swoje święto obchodzą hutnicy. Branża znajduje się w opłakanym stanie: grupowe zwolnienia i możliwe przeniesienie produkcji poza Polskę. - Życzymy hutnikom, by nie likwidowano im miejsc pracy i by były one stabilne - takie życzenia w dniu hutniczego święta złożyła Polska Partia Pracy-Sierpień 80".

Przedstawiciele Polskiej Partii Pracy uważają, że rząd nie robi niczego, by ratować hutnictwo. - Gdy organizowano strajk generalny na Śląsku, związkowcy wystąpili z wnioskiem do premiera trójstronne spotkanie z władzami koncernu hutniczego ArcelorMittal. Szef rządu to zbagatelizował. Tymczasem Mittal mówi głośno, że chce przenieść produkcję hutniczą poza Polskę - twierdzi rzecznik prasowy ugrupowania, Patryk Kosela.

Chodzi o Pakiet Klimatyczno-Energetyczny, który nałoży na nie konieczność wykupowania prawa do emisji gazów.  Koncerny hutnicze uciekając przed unijnym Pakietem mogą zamykać fabryki w krajach UE i przenosić produkcję dalej na Wschód. Rozwiązaniem byłoby wprowadzenie systemu rekompensat dla przedsiębiorstw energochłonnych, które dotknie ten Pakiet.

- Rząd musi wspierać przedsiębiorstwa, które wykańcza zbyt drogi prąd, bo inaczej miejsca pracy zostaną zlikwidowane, a zakłady przeniesione za wschodnią granicę. Tak już się powoli dzieje, również przez brak osłonowego systemu regulacji finansowych oraz ulg podatkowych dla przedsiębiorstw utrzymujących zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju produkcyjnego. Zapowiedź zwolnień grupowych w hucie CMC Zawiercie czy Hucie Częstochowa to tylko przykłady z ostatniego miesiąca - mówi rzecznik PPP-Sierpień 80.

Zdaniem formacji, kolejnym zagrożeniem dla pracy hutników jest zmiana umów o pracę w umowy śmieciowe i zmniejszenie wysokości wynagrodzeń. Tak właśnie było w 2012 r. chorzowskiej Hucie Batory, należącej do znanego biznesmena Romana Karkosika.

- Ekipa premiera Tuska nie interesuje się stanem polskiej gospodarki, a słupkami poparcia dla PO i PSL. Dopiero po długim i głośnym larum podniesionym przez związki zawodowe i pracodawców z branży hutniczej, wprowadzono w obrocie produktami stalowymi tzw. odwrócony podatek VAT. Zastopowało to mafijne wyłudzanie podatku, co odbijało się dramatycznie na polskiej branży hutniczej - informuje Kosela.

I dodaje: - W dniu hutniczego święta życzymy, by branża w Polsce się rozwijała i dawała dobre miejsca pracy. Albo zadba o to ten rząd, albo będzie trzeba go zmienić!

 

PATRYK KOSELA
Rzecznik prasowy
Polskiej Partii Pracy-Sierpień 80

Wybory