Powołanie Zespołu Politycznego Europa+

10.06.2013

Albo odbudowa lewicy, albo jej rozkład i dalsza hegemonia prawicy spod znaku PO-PiS. Dlatego właśnie Polska Partia Pracy uczestniczy w Zespole Politycznym Europy Plus. Akt jego powołania podpisano 7 czerwca w Sejmie. Podpisy złożyli przedstawiciele 8 lewicowych i demokratycznych partii i stowarzyszeń. W imieniu PPP zrobili to Patryk Kosela i Łukasz Ługowski.

Stan polskiej lewicy jest katastrofalny. Stąd decyzja Polskiej Partii Pracy, by włączyć się w inicjatywę, która daje nadzieję na pozytywną zmianę. Nasze uczestnictwo w powołaniu Zespołu Politycznego Europa+ to znak, że jesteśmy tam, gdzie dzieje się coś dobrego dla lewicy. Z podobnego punktu widzenia wyszły także i inne ugrupowania: Ruch Palikota, Europa+, Socjaldemokracja Polska, Unia Lewicy, Racja Polskiej Lewicy, Dom Wszystkich - Polska i Stronnictwo Demokratyczne.

Procesowi powołania Zespołu Politycznego E+ patronował były prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Aleksander Kwaśniewski.

To, co wydarzyło się 7 czerwca w Sejmie nie oznacza żadnej unifikacji czy zjednoczenia polegającego na rezygnacji ze swoich szyldów czy prezentowanych wartości. Nowa sytuacja prowadzi za to do poważnego traktowania się wzajemnie, respektowania opinii i wysłuchiwania argumentów. To narzędzia prowadzące do zmiany politycznego oblicza Polski i przełamania hegemonii prawicy.

Jako środowisko polityczne wywodzące się z ruchu związkowego, nie odbieramy nikomu prawa do forsowania kwestii np. środowisk obyczajowo-światopoglądowych, ale też chcemy, by nasze wartości prezentowane od lat, były respektowane. Bez narzucania sobie czegokolwiek. Tu chodzi o dyskusję i wzajemne przekonywanie się za pomocą argumentów.

Może nie ze wszystkim do tej pory się zgadzamy, jak choćby z wydłużeniem wieku emerytalnego Polek i Polaków do 67. roku życia, za czym opowiedzieli się niektórzy nasi partnerzy. Ale to oznacza konieczność przekonywania się wciąż do swoich racji. Może się nie udać (jak w przypadku "67"), albo i udać.

W akcie powołania Zespołu Politycznego Europy+ znalazło się m.in. takie, bardzo nam bliskie sformułowanie: "Władze wszystkich szczebli za priorytet powinny postawić sobie stworzenie warunków dla powstawania miejsc pracy. Masowe bezrobocie uniemożliwia rozwój gospodarczy, ponieważ prowadzi do spadku wewnętrznego popytu. Brak stałej pracy jest także najpoważniejszym źródłem wykluczenia". Jesteśmy zgodni co do tego, co napisane jest w tym dokumencie. Na jesieni odbędzie się Kongres Polskiej Partii Pracy, który podejmie w tej sprawie ostateczną decyzję.

Wybory