Polityka mieszkaniowa w Warszawie: wyrzucić HGW z ratusza, na bruk!

30.09.2013

- Eksmitować Hankę z ratusza na bruk, to jedyna szansa na rozwiązanie problemów lokatorskich w stolicy - głoszą WZZ "Sierpień 80" i Polska Partia Pracy. Organizacje punktując politykę prezydent Warszawy, tym razem skupili się na kwestiach mieszkaniowych.

Notoryczne eksmisje na bruk oraz niezapewnienie praw do lokali zastępczych, podwyżki czynszów - to tylko niektóre z zarzutów stawianych przez Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" i PPP prezydent Warszawy Hannie Gronkiewicz-Waltz.

- Polityka mieszkaniowa w stolicy leży. Nie ma budowy mieszkań komunalnych, jest za to podwyżka czynszów i jednoczesny spadek funduszy na remonty budynków mieszkalnych - mówi Patryk Kosela, rzecznik prasowy obu organizacji. Jak dodaje, w tej europejskiej stolicy, pod rządami obecnej pani prezydent nie jest łatwo mieszkać. - Rządzące przez szereg lat elity polityczne mieszkają w swoich apartamentowcach, na strzeżonych i zamkniętych osiedlach. Zupełnie nie znają problemów tych, którzy chcą zachować dach nad głową lub zdobyć własne "M" - dodaje.

Jak informuje "Sierpień 80", do jego warszawskiego biura ciągle zgłaszają się osoby z prośbą o pomoc prawną w sprawach lokatorskich.

- Skala ludzkich problemów mieszkaniowych jest ogromna. Warszawa za Gronkiewicz-Waltz nie jest miastem przyjaznym lokatorom, a wręcz im wrogim - stwierdza Maciej Szymoniak z warszawskiego biura związku. - Ciągłe eksmisje, a także podwyżki - to symbol tych władz miasta. Różne opłaty jak za użytkowanie wieczyste, czynsze komunalne czy za wodę i odprowadzanie ścieków wzrosły od kilkudziesięciu do kilkuset procent - wylicza.

WZZ "Sierpień 80" i PPP wytykają prezydent Warszawy zmniejszanie liczby mieszkań komunalnych "wskutek braku remontów istniejących zasobów komunalnych" czy też zaniechanie aktywnej polityki rozwiązywania problemów mieszkaniowych ludzi, których nie stać na mieszkania deweloperskie. Organizacje proponują tym samym "moratorium na eksmisje na bruk", rozwój budownictwa komunalnego i wykorzystanie inicjatyw społecznych w zasiedleniu istniejących pustostanów.

Organizacje od 25 września prowadzą kampanię pod hasłem "Wyrzuć Hankę z ratusza!", nawołując do udziału 13 października w referendum warszawskim i głosowania za odwołaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz z funkcji prezydent stolicy. W ramach akcji rozdać mają milion sztuk ulotek i gazet. Uruchomili też stronę internetową www.wyrzuchankezratusza.pl na której specjalny licznik odmierza czas do zakończenia referendum.

 

PATRYK KOSELA
Rzecznik prasowy PPP
 

Wybory