Sierpień 80 przewiduje krajobraz po referendum : okładki największych dzienników po odwołaniu HGW

11.10.2013

- Przesuwamy się w czasie do poniedziałku 14 października - mówi Patryk Kosela rzecznik WZZ "Sierpień 80", prezentując przygotowane przez związek projekty okładek największych polskich dzienników datowane na dzień po warszawskim referendum. Związkowcy są przekonani: Hanna Gronkiewicz-Waltz zostanie odwołana ze stołecznego ratusza.

Jak pokazuje zegar na tytułowej stronie internetowej www.wyrzuchankezratusza.pl kampanii "Wyrzuć Hankę z ratusza", do zakończenia referendum odwoławczego prezydent Warszawy pozostały jeszcze 2 dni i kilka godzin. Jej organizatorzy, Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" i Polska Partia Pracy do ostatnich chwil przed ciszą wyborczą będą promować udział w referendum.

- Wzywamy wszystkich członków związków zawodowych z Warszawy do udziału w tym święcie demokracji i do głosowania za odwołaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz. To doskonała okazja, by ukarać cały ten festiwal antypracowniczej i antydemokratycznej polityki Platformy Obywatelskiej - apeluje rzecznik WZZ "Sierpień 80", Patryk Kosela.

Kampanię "Wyrzuć Hankę z ratusza!" rozpoczęto 25 września przed stołecznym ratuszem. Dotychczas rozdano - jak mówią związkowcy - ok. 800 tysięcy ulotek, codziennie w innym miejscu. Z kolei 2 października "Sierpień 80" i PPP pikietowali przed warszawskim biurem poselskim Donalda Tuska z hasłem "Demokracja, matole!", co było odpowiedzią na wezwanie do bojkotu referendum przez szefa rządu.

- Idąc w niedzielę na referendum pokażmy nasze wotum nieufności starym i zużytym elitom politycznym spod szyldu PO, PiS i SLD. Odspawajmy ich od stołków i odciągnijmy od koryta. Oni nic dobrego dla nas nie zrobili, bo nie potrafią rozwiązywać problemów społecznych - mówi Kosela. - Zamiast kłótni o to kto chce płatnych dróg i mostów w Warszawie, chcemy usłyszeć kto wprowadzi bezpłatną komunikację miejską, jako sposób na zakorkowanie miasta - dodaje rzecznik.

Referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz z funkcji prezydent miasta stołecznego Warszawa odbędzie się w niedzielę 13 października. Potrwa od godz. 7.00 do 21.00. Będzie ono ważne, gdy weźmie w nim udział co najmniej 389 tys. 430 osób.

Pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum organizatorom udało się zebrać 224 tys. 97 podpisów. Wymagane minimum wynosiło 133 tys. 756 podpisów. W pomoc ich zbierania włączyły się m.in. organizacje związkowe - "Solidarność" i "Sierpień 80".

Wybory