Związkowcy protestują przeciwko aresztowaniu Piotra Ikonowicza

30.10.2013

W środę rano policja zatrzymała i doprowadziła do aresztu byłego posła i działacza społecznego Piotra Ikonowicza. Spotkało się to z reakcją środowisk pracowniczych. Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" i Polska Partia Pracy zaprotestowały przeciwko pozbawieniu wolności Ikonowicza. Organizacje zapowiedziały interwencję na szczeblu międzynarodowym.

- To skandal, że w Polsce nie walczy się z biedą, ale z tymi, którzy z tą biedą walczą. Od lat obserwujemy proces kryminalizacji protestów społecznych, który nie omija także ruchu związkowego - mówi Elżbieta Fornalczyk, wiceprzewodnicząca WZZ "Sierpień 80". - Gdy ludzie chcą pracy i chleba, daje im się tylko igrzyska. Nie możemy się potem dziwić, że dochodzi do takich tragedii jak odrąbanie przez pracodawcę palców pracownikowi, który upomniał się o swoją wypłatę - dodaje.

Związkowcy przypominają, że w dniu aresztowania Piotra Ikonowicza media poinformowały, że Polska biednieje. Pierwszy raz od lat liczba skrajnie ubogich wzrosła. Oznacza to, że kolejne osoby będą potrzebowały obrony swych praw pracowniczych, lokatorskich, obywatelskich, a nawet egzystencjalnych.

- Może dla władzy łatwiej pozamykać obrońców społecznych, niż zamknąć temat biedy i wykluczenia. Już słyszymy, że następne do wyeliminowania mają być związki zawodowe, bo pisze się różne ustawy nazywane wprost antyzwiązkowymi - uważa wiceszef Polskiej Partii Pracy, Zbigniew Zdónek.

Przedstawiciele "Sierpień 80" i PPP zapowiedzieli, że będą interweniować w sprawie uwolnienia Ikonowicza na szczeblu międzynarodowym.
 

Wybory