Warszawa: Uchylono bezprawną eksmisję

04.11.2013
Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia uchylił zaoczny wyrok eksmisyjny 61- letniego niepełnosprawnego. Eksmitowany jest działaczem Polskiej Partii Pracy, a proces został wznowiony w wyniku interwencji Biura Prawnego WZZ "Sierpień 80". Wyrok jest nieprawomocny, kosztami procesu obciążono powoda, czyli m.st. Warszawę.

Pan Zbigniew pracował jako taksówkarz. W 2010 roku w trakcie pracy został napadnięty i brutalnie pobity. Przestępcy zabrali mu taksówkę i zostawili go nieprzytomnego na poboczu. Cudem został odratowany, ale obrażenia jakie odniósł wymagały długotrwałego leczenia. W czasie ponad rocznego leczenia szpitalnego nie płacił czynszu w wyniku czego jego mieszkanie zostało zadłużone na kilka tysięcy złotych. Po opuszczeniu szpitala, gdy pan Zbigniew dowiedział się o zadłużeniu od razu zapłacił 1000 złotych i zadeklarował spłatę zadłużenia w ciągu dwóch miesięcy (wynoszącego wówczas około 3 tysiące złotych).

Mimo tego niecałe dwa tygodnie po opuszczeniu szpitala do drzwi pana Zbigniewa zapukał komornik. Okazało się, że została zaocznie orzeczona eksmisja, o której zainteresowany dowiedział się dopiero w jej trakcie. W eksmisji schorowanego, starszego człowieka uczestniczyła Policja, Straż Miejska i przedstawiciele Administracji Domów Komunalnych. Czynności prowadził komornik sądowy. Poszkodowany twierdzi, że komornik z Wołomina, Dariusz Wiercigroch, krzyczał do niego: "Wynoś się stary, bo Ci drugą rękę połamię".

W wyniku eksmisji lokator został wyrzucony z lokalu. Mógł wziąść ze sobą tylko reklamówkę z dokumentami i ubrania, które miał na sobie. Reszta jego własności została wywieziona do magazynu przy Dworcu Wschodnim, gdzie w wyniku panującej tam wilgoci i pleśni szybko utraciła jakąkolwiek wartość użytkową. Sam poszkodowany w wyniku eksmisji stał się osobą bezdomną.

By pomóc eksmitowanemu Biuro Prawne WZZ "Sierpień 80" interweniowało m.in u Rzecznika Praw Obywatelskich i w Sądzie Najwyższym. W końcu Sąd Okręgowy nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy i polecił wyłączyć od orzekania sędziego, który wydał skarżony wyrok.
 

Działacze WZZ "Sierpień 80" i PPP zapowiadają dalszą walkę.

Wybory