Warning: mysql_query() [function.mysql-query]: Access denied for user 'UNKNOWN_USER'@'localhost' (using password: NO) in /classes/SEF.class.php on line 271

Warning: mysql_query() [function.mysql-query]: A link to the server could not be established in /classes/SEF.class.php on line 271

Warning: mysql_fetch_row(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /classes/SEF.class.php on line 272
Solidarni z Grecją - Polska Partia Pracy

Solidarni z Grecją

01.07.2015

Premier Grecji Alexis Tsipras zdecydował, że 5 lipca obywatele tego kraju będą mogli w referendum opowiedzieć się za lub przeciw propozycjom Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Centralnego i Komisji Europejskiej (wcześniej określanych wspólnie jako Troika). Polska Partia Pracy wyraża solidarność z greckim rządem, lewicową partią SYRIZA oraz obywatelami tego kraju w ich walce przeciwko polityce cieć i oszczędności, która przez ostatnie 5 lat doprowadziła ten kraj do społecznej katastrofy.

 

Gospodarka zmniejszyła się o jedna czwartą, 27 proc. Greków jest bezrobotnych, połowa ludzi poniżej 25. roku życia nie ma pracy. Dla blisko miliona gospodarstw domowych źródłem utrzymania jest wyłącznie emerytura - a świadczenia te obcięto o blisko połowę. Uważamy, że w obliczu ataków międzynarodowych instytucji finansowych odwołanie się do demokratycznej woli ludu jest wręcz koniecznością.

 

SYRIZA wygrała wybory parlamentarne 25 stycznia 2015 r. obiecując walkę z neoliberalizmem i prywatyzacją majątku publicznego, przestrzeganie praw pracowniczych i nie obcinanie świadczeń społecznych. Tymczasem wierzyciele domagali się od nich dalszego podnoszenia podatków dla najbiedniejszych (w tym podatku VAT) oraz obniżek płac i emerytur. Celem takich właśnie działań kredytodawców było nie osiągniecie satysfakcjonującego wszystkie strony porozumienia na temat programu pomocowego, ale poniżenie Grecji, tak aby nie stała się przykładem dla innych europejskich "buntowników".

 

Bunt i społeczne niezadowolenie narasta w całej Unii Europejskiej, w krajach takich jak Hiszpania, Portugalia, Włochy czy Irlandia do głosu dochodzą (i zdobywają coraz większe poparcie) nowe ruchy lewicowe przeciwne kapitalistycznym porządkom i chcące budować wspólnotę na kontynencie na zupełnie innych zasadach. Niektóre z tych ugrupowań - jak hiszpańskie Podemos czy irlandzkie Sinn Féin - mają szansę na zwycięstwo w wyborach parlamentarnych. W obronie Grecji stanęło także wielu noblistów, naukowców, dziennikarzy czy duchownych oraz zrzeszone w Boliwariańskim Sojuszu Ludów na rzecz Naszej Ameryki kraje z regionu Ameryki Łacińskiej i Karaibów. W Europie i poza nią praktycznie codziennie odbywają się demonstracje solidarnościowe z narodem greckim.

 

Polska Partia Pracy jako ugrupowanie aktywnie zaangażowane w walki społeczne również czuje się częścią tej europejskiej i światowej wspólnoty odrzucającej nadrzędność wymagań rynkowych nad społeczeństwem. Naszym zdaniem referendum w Grecji i zdecydowane όχι (nie) mieszkańców tego kraju przeciwko szantażowi ze strony instytucji finansowych będzie pierwszym krokiem do budowy Europy kierującej się naprawdę, a nie tylko deklaratywnie, zasadami demokracji i sprawiedliwości społecznej.

 

Życzymy Grekom zwycięstwa i wyrażamy nadzieje, że także w Polsce nadejdzie czas budowy szerokiego ruchu społecznego, którego celem będzie budowa nowego porządku społeczno-ekonomicznego.

Wybory