Przygotowania do Śląskiego Powstania Komunikacyjnego

24.02.2013

22 lutego na chorzowskim Rynku odbyła się kolejna akcja Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80” przeciwko podwyżkom cen biletów. Jest to kolejny dzień protestów z serii jaka ma się odbyć w ramach „Śląskiego Powstania Komunikacyjnego”.

1 marca KZK GOP wprowadza podwyżkę cen biletów. Bilety średnio podrożeją o 8%. Taką politykę KZK GOP prowadzi od 2008 roku. Wtedy z biletów pokrywano 50,2% kosztów. Dzisiaj z powodu ciągłych podwyżek już tylko 43,6%.

Kolejny dzień akcji polegał na rozdawaniu „Kuriera Związkowego”, w którym krytykujemy działania zarządu KZK GOP. Umieściliśmy w nim także wiele komentarzy pasażerów, które również mocno krytykują taką politykę.

Jest to drugi dzień naszej akcji przeciwko podwyżkom cen biletów. W czwartek 7 marca w akcie obywatelskiego nieposłuszeństwa zbojkotujemy podwyżki cen biletów. W tym celu spotykamy się o 13:45 na Placu Miarki, a o godzinie 14 przejedziemy tramwajem z Placu Miarki na Rondo Ziętka bez kasowania biletów. Stamtąd przemaszerujemy pod Urząd Miasta Katowice. Na miejscu wręczymy w ręce sekretariatu Prezydenta Miasta Katowice petycję, w której zawrzemy argumenty przeciwko podwyżkom, a także argumenty za bezpłatną komunikacją miejską.

W 2008 roku bilety pokrywały ponad połowę budżetu KZK GOP. Dzisiaj po kolejnych podwyżkach już tylko 43,6 proc. Podwyżki nie mają żadnego sensu!

Naszym zdaniem o wiele lepszym pomysłem jest wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej. Zaoszczędzimy na tym my. Zaoszczędzi także budżet miasta. Wbrew pozorom wprowadzenie bezpłatnej komunikacji wiąże się ze znaczymi oszczędnościami. Nie trzeba budować kolejnych parkingów i obwodnic. Nie trzeba rozbudowywać dróg już istniejących, a koszty ich utrzymania spadają. Sporym wydatkiem jest także utrzymanie infrastruktury związanej z biletami. W zeszłym roku było to prawie 6,5 mln złotych!

 

Wybory