Sprzeciw wobec planów likwidacji kopalń

12.01.2015

Polska Partia Pracy - „Sierpień 80” oraz Organizacja Młodzieżowa Polskiej Partii Pracy wyraża poparcie i solidaryzuje się z protestami załóg górniczych, ich rodzin, mieszkańców i samorządowców jakie mają w tej chwili miejsce na Śląsku i w Małopolsce związane z zapowiedzią likwidacji czterech kopalń.

W kopalniach wyznaczonych do likwidacji pracuje około 10 tys. ludzi. Likwidacja tych miejsc pracy wiąże się z ich likwidacją w wielu innych branżach i firmach, które z górnictwem są powiązane.

W czasach, gdy wielu młodych ludzi wyjechało za granicę w poszukiwaniu pracy, likwidowanie przemysłu, który ma perspektywy rozwoju jest działaniem skandalicznym.

Kategorycznie sprzeciwiamy się jakiejkolwiek próbie likwidacji kopalń. Polskie górnictwo ma ogromne możliwości rozwoju, a kopalnie wyznaczone do likwidacji mają pokłady węgla na dziesięciolecia.

Dementujemy także informacje, jakoby budżet państwa cały czas dopłacał do górnictwa. Polskie górnictwo zasila budżet państwa blisko 8 mld złotych z samych tylko podatków. Łącznie polskie górnictwo od ostatniej restrukturyzacji górnictwa wpłaciło do budżetu państwa blisko 110 mld złotych. A do tego należy doliczyć jeszcze blisko 6 mld złotych z debiutu Jastrzębskiej Spółki Węglowej na giełdzie oraz kolejne wpłaty z zysków spółek górniczych.

Likwidacja tych kopalń jest krótkowzroczna i nie przyniesie Polsce żadnych korzyści. Spowoduje jedynie wzrost bezrobocia, utratę miejsc pracy oraz ogromne koszty społeczne spowodowane wzrostem biedy.

Wybory